Exodus: Bohové a králové. Proč hvězdný Christian Bale málem přišel o hlavní roli?

Filmový vizionář Ridley Scott, který každých pár let nadchne kritiky i fanoušky naprostým trhákem, se podepsal i pod tento snímek. Připravte se na 142 minut dechberoucích obrazů a působivých bitevních scén v historickém velkofilmu, jak má být.
Záběry z filmu Exodus: Bohové a králové
Záběry z filmu Exodus: Bohové a králové
20th Century Fox

reklama

V sobotu od 20:00 se na Prima MAX dočkáte jednoho z největších příběhů, které lidstvo zná. Mocný egyptský vládce, faraon Ramses, měl jediného přítele – Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný“ Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Mojžíš prosí Ramsese o svolení s odchodem hebrejských otroků, ale král se zatvrdí. Odpověď rozezleného Boha na sebe nenechá dlouho čekat.

Exodus: Bohové a králové - upoutávka
Exodus: Bohové a králové - upoutávka

Na Egypt je sesláno deset morových ran (zemi zaplaví žáby, následované komáry, mouchami, dobytčím morem, vředy, krupobitím a temnotou). Když ješitný faraon ani pak nepodvolí, přijde poslední Hospodinova rána: zemřou všechny egyptské prvorozené děti, včetně Ramsesova milovaného syna.

Záběry z filmu Exodus: Bohové a králové
Autor: 20th Century Fox Záběry z filmu Exodus: Bohové a králové

Zoufalý panovník konečně svolí, ale pak se rozhodne Hebrejce na jejich cestě pronásledovat a pobít. Když Mojžíš dovede svůj lid přes poušť k Rudému moři, ocitnou se v pasti. Před nimi je nekonečná voda a za nimi se šikuje faraonova armáda. Náhle se ale vlny rozestoupí a Hebrejci suchou nohou přejdou na druhý břeh. Moře se za nimi opět zavře a mohutná vlna zdecimuje královské vojsko. Na druhé straně Mojžíš vystoupá na horu Sinaj a tam vytesá do kamene desku zásad – budoucí desatero.  

Záběry z filmu Exodus: Bohové a králové
Autor: 20th Century Fox Záběry z filmu Exodus: Bohové a králové

Ze zákulisí filmu Exodus: Bohové a králové

  • Ridley Scott už ve snímku Gladiátor ukázal, že ví, jak natočit velkolepý historický velkofilm. Nebál se hromadných bojových scén, ale ani nejmodernějších vizuálních efektů a velké množství záběrů se vytvořilo pouze na počítači. Například z deseti morových ran seslaných na Egypt byly „skutečné“ jen žáby. Filmaři jich měli k dispozici na čtyři stovky a na starost je mělo 8 členů štábu. Při natáčení ale žáby velmi nespolupracovaly a často skákaly ze záběru. Dostávat je zpátky pak prý bylo jak z grotesky.
  • Jak se ale Ridley Scott nechal slyšet: „Příběh Mojžíše byla obrovská výzva, kterou jsem si zamiloval. Byl jsem ohromen Mojžíšovým příběhem a tím, čím si musel projít. To, že byli s Ramsesem nejdřív bratři a pak se z nich stali soupeři, dělá story velmi atraktivní.“ A s tím nelze než souhlasit.
  • Christian Bale skoro promeškal šanci na roli Mojžíše, protože trpěl při castingu nadváhou. Stále totiž pracoval na zhubnutí přebytečných kil, která nabral kvůli úloze v Špinavý trik (2013). Naštěstí však stihl zhubnout do požadovaných fyzických parametrů a mohl se zhostit své role.
    Záběry z filmu Exodus: Bohové a králové
    Autor: 20th Century Fox Záběry z filmu Exodus: Bohové a králové

Režie: Ridley Scott
Scénář: Steven Zaillian, Bill Collage
Kamera: Dariusz Wolski
Hudba: Alberto Iglesias
Hrají: Christian Bale, Joel Edgerton, John Turturro, Aaron Paul, Ben Mendelsohn, María Valverde, Sigourney Weaver, Ben Kingsley, Hiam Abbass, Ewen Bremner, Indira Varma
Rok uvedení: 2014

Historickou fantasy Exodus: Bohové a králové uvidíte v sobotu od 20:00 na Prima MAX.

reklama

reklama