E.T. – Mimozemšťan: Ošklivé zvíře posloužilo jako inspirace pro legendární masku

Steven Spielberg už během utajovaného natáčení věděl, že chystá něco unikátního. A opravdu, dobrodružné sci-fi E.T. – Mimozemšťan se stalo kultem a vydělalo obrovské peníze.
E.T. se stal nejslavnějším mimozemšťanem.
E.T. se stal nejslavnějším mimozemšťanem.
Universal pictures

reklama

V neděli od 20.00 na Prima MAX uvidíte jednu dětskou klasiku. Americký kultovní sci-fi film režiséra Stevena Spielberga je jedním z mála, kde jsou mimozemšťané vylíčeni jako mírumilovní tvorové. Po svém uvedení do kin zaznamenal fenomenální úspěch téměř po celém světě a stal se čtvrtým nejvýdělečnějším snímkem historie kinematografie. Rozpočet činil 10,5 milionu dolarů, výdělek přes miliardu!

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

E.T. - Mimozemšťan - upoutávka

Tajný mimozemšťan

Natáčení od začátku probíhalo v přísném utajení, neboť se režisér obával, že mu nápad někdo ukradne. Herci a štáb byli vázáni mlčenlivostí pod hrozbou obrovské pokuty. Nikdo nesměl hovořit s médii, ven nesměly proniknout žádné fotky mimozemského hrdiny. Spielberg už tehdy tušil, že točí něco mimořádného. „Ten příběh jsem v sobě nosil od dětství,“ přiznal v jednom z rozhovorů.

Postavu E.T., která vyšla na 1,5 milionu dolarů, vytvořil proslulý tvůrce filmových triků a efektů Ital Carlo Rambaldi, který byl za ni odměněn Oscarem. „Zadání od Spielberga bylo následující, řekl mi, že by to mělo být tak ošklivé, že by to mohla milovat jen vlastní matka. Pracoval jsem na tom několik dlouhých měsíců a jako inspirace mi posloužila perská kočka, kterou jsem měl doma. Postavu jsem realizoval pomocí polyuretanu, latexu, oceli, gumy, mechanických a elektrických ovladačů. Díky tomu byl E.T. schopen až sto padesáti různých pohybů a mimik. Ovládán byl liliputem, který byl uvnitř,“ prozradil během svého života Rambaldi, který se dožil šestaosmdesáti let.

Nečekané nebezpečí

Při jedné ze scén málem došlo k tragédii. „Ten člověk, jak pohyboval mimozemšťanem, v něm rozsvěcoval a zhasínal lampy. Zničehonic se vnitřek vzňal, plameny šlehaly a hrozilo, že tam uhoří. Naštěstí ale všechno dobře dopadlo a nikomu se nic nestalo,“ dodal italský umělec. 

Zajímavostí je, že se celý film natáčel chronologicky. Spielberg, který umí u herců mistrně pracovat s emocemi, se tak rozhodl proto, aby měli dětští hrdinové ve finální scéně co nejvěrnější výraz. 

Dobrodružnou sci-fi E.T. – Mimozemšťan uvidíte v neděli od 20.00 na Prima MAX.

reklama

reklama