Drsný Harry v ještě drsnější krimi legendě 70. let

Poctivá kriminálka ze staré školy (1971), ve které se poprvé objevila postava drsného poldy Harryho Callahana v podání Clinta Eastwooda. A upřímně, tak cool detektiva, který kašle na pravidla a kromě střílení mu to taky myslí, byste těžko hledali. Primu MAX si pusťte v pátek ve 20.00.
Záběry z filmu Drsný Harry
Záběry z filmu Drsný Harry
Warner Bros. US
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

San Francisko ohrožuje psychopatický střelec, který si z jeho obyvatel udělal živé terče. Po starostovi žádá tučné výkupné a vyhrožuje, že pokud mu nebude doručeno, bude v zabíjení pokračovat a každý den zprovodí ze světa jednoho nevinného obyvatele města. Pátráním je pověřen inspektor Harry Callahan (Clint Eastwood) známý svou zarputilostí a nekompromisními metodami. Jestli brutálního sadistu nedopadne on, šance ostatních jsou mizivé.

Drsný Harry - upoutávka
Drsný Harry - upoutávka

Vítejte u snímku, který alespoň co do pocitu reálnosti většinu svých soukmenovců s náskokem převyšuje. Český překlad jeho názvu – Drsný Harry – ale trochu za tím originálním pokulhává, protože Harry je skutečně spíše Dirty (tedy Špinavý) než Drsný. Přednost dává pistoli před soudem, se zločinci nevyjednává, na šéfa kašle a pronáší jednu hlášku za druhou. Clint Eastwood si roli cynického, nekompromisního, ale současně zábavného frajírka doslova užívá a pro diváka je to filmový koncert.

Záběry z filmu Drsný Harry
Záběry z filmu Drsný Harry
Warner Bros. US


Kde by byli všichni ti na pravidla kašlající detektivové bez Harryho Callahana? Kým by se inspiroval Bruce Willis pro všechny své Smrtonosné pasti nebýt chlapíka v saku s obrovskou čtyřiačtyřicítkou? Drsný Harry je právem považován za klasiku 70. let, která svůj žánr obohatila o zcela nový typ detektiva a ovlivnila spoustu akčních a kriminálních snímků natočených poté. Nehynoucí klasika. Velkoměstský western. Krimi, která ani s přibývajícími roky neomrzí, která zraje a zlátne.

Záběry z filmu Drsný Harry
Záběry z filmu Drsný Harry
Warner Bros. US

Věděli jste o filmu Drsný Harry, že...

  • Film zaznamenal takový úspěch, že umožnil realizaci dalších čtyř Callahanovských snímků, pokaždé s Clintem Eastwoodem.
  • Scénu se sebevražedným skokanem režíroval sám Eastwood. Často se tvrdí, že to bylo jen  proto, že Don Siegel, režisér snímku, byl právě nemocný. To ale není pravda. Siegel byl sice v té době nemocný, ale s Eastwoodem se jako s režisérem této scény počítalo od začátku, jelikož bylo velmi obtížné dostat všechny herce, kameramana, zvukaře a ještě režiséra pospolu na úzkou okenní římsu. V původním natáčecím plánu bylo této scéně vyhrazeno šest nocí. Clint Eastwood prohlásil, že ji zvládne natočit za pouhé dvě a nakonec mu stačila jen jedna.    

Režie: Don Siegel
Scénář: Harry Julian Fink, Rita M. Fink, Dean Riesner, Terre
Kamera: Bruce Surtees
Hudba: Lalo Schifrin
Hrají: Clint Eastwood, Harry Guardino, Reni Santoni, John Vernon, Andrew Robinson, John Larch, John Mitchum, Mae Mercer, Lyn Edgington, Ruth Kobart, Woodrow Parfrey, Josef Sommer
Rok uvedení: 1971

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama