Drsný Harry v ještě drsnější krimi legendě 70. let

Poctivá kriminálka ze staré školy (1971), ve které se poprvé objevila postava drsného poldy Harryho Callahana v podání Clinta Eastwooda. A upřímně, tak cool detektiva, který kašle na pravidla a kromě střílení mu to taky myslí, byste těžko hledali. Primu MAX si pusťte v pátek ve 20.00.
Záběry z filmu Drsný Harry
Záběry z filmu Drsný Harry
Warner Bros. US

reklama

San Francisko ohrožuje psychopatický střelec, který si z jeho obyvatel udělal živé terče. Po starostovi žádá tučné výkupné a vyhrožuje, že pokud mu nebude doručeno, bude v zabíjení pokračovat a každý den zprovodí ze světa jednoho nevinného obyvatele města. Pátráním je pověřen inspektor Harry Callahan (Clint Eastwood) známý svou zarputilostí a nekompromisními metodami. Jestli brutálního sadistu nedopadne on, šance ostatních jsou mizivé.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Drsný Harry - upoutávka

Vítejte u snímku, který alespoň co do pocitu reálnosti většinu svých soukmenovců s náskokem převyšuje. Český překlad jeho názvu – Drsný Harry – ale trochu za tím originálním pokulhává, protože Harry je skutečně spíše Dirty (tedy Špinavý) než Drsný. Přednost dává pistoli před soudem, se zločinci nevyjednává, na šéfa kašle a pronáší jednu hlášku za druhou. Clint Eastwood si roli cynického, nekompromisního, ale současně zábavného frajírka doslova užívá a pro diváka je to filmový koncert.

Záběry z filmu Drsný Harry
Autor: Warner Bros. US Záběry z filmu Drsný Harry


Kde by byli všichni ti na pravidla kašlající detektivové bez Harryho Callahana? Kým by se inspiroval Bruce Willis pro všechny své Smrtonosné pasti nebýt chlapíka v saku s obrovskou čtyřiačtyřicítkou? Drsný Harry je právem považován za klasiku 70. let, která svůj žánr obohatila o zcela nový typ detektiva a ovlivnila spoustu akčních a kriminálních snímků natočených poté. Nehynoucí klasika. Velkoměstský western. Krimi, která ani s přibývajícími roky neomrzí, která zraje a zlátne.

Záběry z filmu Drsný Harry
Autor: Warner Bros. US Záběry z filmu Drsný Harry

Věděli jste o filmu Drsný Harry, že...

  • Film zaznamenal takový úspěch, že umožnil realizaci dalších čtyř Callahanovských snímků, pokaždé s Clintem Eastwoodem.
  • Scénu se sebevražedným skokanem režíroval sám Eastwood. Často se tvrdí, že to bylo jen  proto, že Don Siegel, režisér snímku, byl právě nemocný. To ale není pravda. Siegel byl sice v té době nemocný, ale s Eastwoodem se jako s režisérem této scény počítalo od začátku, jelikož bylo velmi obtížné dostat všechny herce, kameramana, zvukaře a ještě režiséra pospolu na úzkou okenní římsu. V původním natáčecím plánu bylo této scéně vyhrazeno šest nocí. Clint Eastwood prohlásil, že ji zvládne natočit za pouhé dvě a nakonec mu stačila jen jedna.    

Režie: Don Siegel
Scénář: Harry Julian Fink, Rita M. Fink, Dean Riesner, Terre
Kamera: Bruce Surtees
Hudba: Lalo Schifrin
Hrají: Clint Eastwood, Harry Guardino, Reni Santoni, John Vernon, Andrew Robinson, John Larch, John Mitchum, Mae Mercer, Lyn Edgington, Ruth Kobart, Woodrow Parfrey, Josef Sommer
Rok uvedení: 1971

reklama

reklama