5 drsných romantických komedií z posledních let aneb I vztahovky umějí pořádně překvapit

Romantické komedie nemusí být jen předvídatelným slzavým údolím, nýbrž i zábavou ostrou jako břitva. Tato pětice filmů pobaví i inspiruje zároveň.
Amy Schumer (vpravp) si pro sebe krade drsnou komedii Jsem božská.
Amy Schumer (vpravp) si pro sebe krade drsnou komedii Jsem božská.
STX Entertainment

reklama

Rádi se dojmete u romantického příběhu, ale zároveň si vychutnáte i nekompromisní ironii? Proč si vybírat! V ranku romantických komedií se nevyskytují jen moderní pohádky s jasně nalinkovanými postavami, nýbrž i neokoukané kousky, jež s žánrovými očekáváními uvědoměle pracují a záměrně je staví na hlavu. Nechte se inspirovat následující pěticí nedávných filmů, které zabrnkají na romantickou i sarkastickou strunu.

Jsem božská

Komička Amy Schumer v hlavní roli zase jednou dokazuje, že si ze sebe umí vystřelit. Představuje lehce oplácanou stydlivku ve stylu Bridget Jonesové, která se po úrazu hlavy začne vidět úplně jinak – totiž jako supermodelka. Možná si dovedete představit, co to udělá s jejím pochroumaným sebevědomím! Z šedé myšky se rázem stává lvice salonů, jež se nezalekne žádné situace. Často nekorektní humor newyorské komičky se promítl i do tohoto snímku, který připomíná, jak důležité je naše vnímání sebe samých.

Ten pravý, ta pravá

Dvě hvězdy minulosti, které si vyměňují ostře nabroušené dialogy v příběhu, jenž se cíleně vzpírá romantickým klišé? To si necháme líbit! Kariéra Winony Ryder v poslední dekádě notně stagnuje a zajímavých produkcí z poslední dekády byste napočítali na prstech jedné ruky; zato Keanu Reeves je po letech v ústraní zase v kurzu hlavně díky Johnu Wickovi. Oba hollywoodští rutinéři však rozhodně umějí hrát, což se ukazuje v této pomalu plynoucí a podvratné romantické komedii, která stojí na prožitých dialozích a sarkastických komentářích hlavních hrdinů vůči často pokryteckému okolí.

Vezmeš si mě, kámo?

Francouzské komedie se v posledních letech nevyhýbají poměrně drsnému humoru, který se nevyhýbá leckterým tabu. Přistupují k nim s nadhledem a leckdy až nekompromisní touhou po boření stereotypů. To platí i pro trochu podivně nazvanou, ale o to nekompromisnější komedii. Pojednává o mladém marockém studentovi, kterého vyhodí ze studií ve Francii, a tak musí vymyslet jiný způsob, jak nezklamat rodinu a ve vytoužené zemi zůstat. Nabízí se svatba, ovšem poblíž není žádná vhodná Francouzka, a tak musí nešťastník vzít zavděk svým kamarádem. To samozřejmě roztočí kolotoč záměn a omylů, v němž oba přátelé předstírají homosexualitu. Drzá a provokativní komedie s prvky romantiky, která se však konvencemi svazovat rozhodně nehodlá.

Pěkně blbě

Pákistánský komik Kumail Nanjiani napsal společně se svou manželkou Emily V. Gordon značně autobiografický příběh o jejich seznámení. V něm není o ostré vtipy nouze, především plynoucí z kulturních rozdílů mezi spořádanou americkou terapeutkou a vtipálkem z rozbouřené bašty islámu. Jejich společné dílo stojí především na vybroušených dialozích hlavních hrdinů, a přestože z naší pětice nejčastěji hladí po duši, o to nevybíravěji občas překvapí nekorektním žertíkem.

Daddy Cool

A na závěr ještě jeden výlet do Francie. V něm vidíme nedospělého čtyřicátníka, který se tak dlouho poflakuje, až mu dá přítelkyně nůž na krk. Shodou absurdních náhod tohoto povaleče napadne, že nejjednodušším způsobem vydělání peněz a postavení se na vlastní nohy je zřízení domácí školky. Rozhodne se tedy svou milou zaujmout tím, že se bude starat o partu nezvedených dětí. To se samozřejmě opakovaně vymkne kontrole, navíc vinou několika záměn není nouze ani o občasnou nahotu a sexuální vtípky. Prostě a jednoduše – Francouzi se toho nebojí.

Další kousky na pomezí romantiky, komedie a sžíravého sarkasmu si můžete přehrát v našem archivu.

reklama

reklama