Dovolená s Andělem byl obrovský hit. Kolik si Jaroslav Marvan vydělal?

Jedno z nezapomenutelných komediálních es 50. let si můžeme připomenout i dnes. Jaroslav Marvan se do role Gustava Anděla nehrnul, ale nakonec určitě nelitoval.
Jaroslav Marvan exceloval v Dovolené s Andělem.
Jaroslav Marvan exceloval v Dovolené s Andělem.
Ceskoslovensky statni film

reklama

Přesvědčit Jaroslava Marvana, aby přijal roli cholerického revizora Gustava Anděla, byl téměř nadlidský výkon. Vadily mu dvě věci: že se bude točit v létě o prázdninách, kdy si rád dopřával volna, a nepozdával se mu ani scénář. Trnem v oku mu byly pasáže, ve kterých bude každý dopředu vědět, co hlavní postava udělá. Ale režisér Bořivoj Zeman byl znamenitý psycholog a věděl, jak na něj. O Marvanovi bylo známo, že je na korunu, proto ho navnadil tím, že bude natočen celý seriál a tím pádem bude mít o další příjem navíc. A na to mistr českého herectví slyšel a nabídku přijal.

Marvanova řeč peněz

Přestože seriál nakonec nevznikl a natočeno bylo už pouze jedno pokračování pod názvem Anděl na horách, litovat nemusel. Vydělal totiž velké peníze, když za Anděla na horách inkasoval 45 600 korun, což byl tehdy neuvěřitelný obnos. V roce 1955, když se film natáčel, činila průměrná mzda 1 192 korun!

Navíc však oba snímky zaznamenaly obrovský divácký úspěch. Komedii Dovolená s Andělem, která se natočila za pětačtyřicet dní, v kinech vidělo více než pět milionů lidí. A bodovala i v zahraničí. Například v Maďarsku se stala nejnavštěvovanějším snímkem. „Když jsme tam přijeli představovat film, Maďaři mě vítali transparentem s nápisem Jaroslav Marvan – král budapešťských kin. A musím říct, že jsem se tam skutečně cítil jako král,“ zavzpomínal v dobovém rozhovoru Marvan. 

Osudové role

Na postavu Vyhlídky, kterou ztvárnil Josef Kemr, bylo adeptů víc. Ve hře měl být dokonce i Vlasta Burian, který přišel s původní myšlenkou na film. Pro Kemra ale hovořil fakt, že uměl velice dobře hrát na violoncello, což role vyžadovala. 

V komedii si zahráli i Vladimír Ráž s Alenou Vránovou, kteří ve stejném roce společně natočili slavnou pohádku Pyšná princezna. Ta se pro ně stala osudovou. Zamilovali se do sebe a svoji lásku následně stvrdili svatbou.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!