Kvůli roli Dobrého vojáka Švejka se stal z Rudolfa Hrušínského tlouštík

Kde končí obětavost herců pro své role? Rudolfa Hrušínského si v úloze Josefa Švejka pamatujeme všichni, ale zisk téhle role rozhodně nebyl zadarmo!
Rudolf Hrušínský ve své ikonické roli Dobrého vojáka Švejka.
Rudolf Hrušínský ve své ikonické roli Dobrého vojáka Švejka.
Ceskoslovensky statni film

reklama

Nejžhavějšími adepty na hlavní roli Švejka bylo trio Josef Hlinomaz, Josef Beyvl a Rudolf Hrušínský. Všichni po ní toužili, ale získat ji mohl jen jeden z nich. Ze začátku měl k ní paradoxně nejdále ten, kterému nakonec byla svěřena. Režisér Karel Steklý měl jasnou představu, jak by měl Švejk vypadat.

Těžce vybojovaná role

Řídil se tím, jakou tváří ho obdařil ilustrátor Josef Lada; v jeho vizi byl Švejk zakulacený páprda. Pro Hrušínského, který byl v té době štíhlý jako proutek, to byl jasný signál. Potřebné kalorie se snažil dohnat nejen tučným jídlem, ale především pravidelným pitím piva. A zafungovalo to na jedničku. Když se dostavil na rozhodující konkurz, měl o dvacet kilo více.

„Přiznám se, že Rudolfu Hrušínskému jsem zpočátku dával nejmenší šance. Ale jakmile přibral, podobu Švejka splňoval nejlépe. Když jsme se po letech potkali, posteskl si, že už ta nabraná kila nikdy neshodil. Že už mu zůstaly,“ zavzpomínal režisér Steklý.

Přehlídka kvality

Ve filmu se objevila plejáda skvělých herců – co jméno, to osobnost. Žádná řevnivost ale neprobíhala. Podle pamětníka natáčení Jana Skopečka, který ztvárnil úředního lékaře, na place vládla pohodová atmosféra.

„Všichni jsme si považovali, že tam hrajeme. Nikdo neřešil, jestli tam náhodou nemá méně prostoru než ten druhý. V pauzách se nikdo nikomu nestranil, všichni se bavili společně. Byla sranda! Vymýšlelo se, jak třeba další scénu ještě nějak oživit,“ prozradil nám legendární herec, který loni v září oslavil čtyřiadevadesáté narozeniny. „A třeba Vláďu Menšíka do smrti mrzelo, že si Švejka nezahrál. Že nebyl ve správný čas na správném místě. On si na tu roli dost myslel. Já jsem šťastný, že jsem u toho mohl být,“ dodal Jan Skopeček.

Text: David Laštovka

reklama

reklama