Dobrý ročník: Šarmantní Russell Crowe v režii slavného filmařského chameleona

Ačkoliv máme jméno režiséra Ridleyho Scotta spojené spíše s jinými filmovými žánry, jeho jediná komedie Dobrý ročník opravdu stojí za zhlédnutí. Otevřete si lahvinku a nechte se společně s tímto filmem unést do nádherné Provence.
Russell Crowe v hlavní roli filmu Dobrý ročník.
Russell Crowe v hlavní roli filmu Dobrý ročník.
20th Century Fox

reklama

V pondělí od 20:00 se na Prima MAX rozvine výrazná vinařská pohoda - přestože to tak zpočátku rozhodně nevypadá. O Maxi Skinnerovi (Russell Crowe) by se totiž s klidem dalo říct, že je pěkný hajzl. Pracuje jako makléř na burze a jeho taktiky lze bez skrupulí nazvat bezohlednými. Pro „prachy“ by zkrátka udělal cokoliv a neštítí se přitom ani podrazů. A zejména poslední kousek, co se mu vyvedl, zahýbal žlučníkem nejen všem lidem z burzy a závistivým kolegům, ale i samotnému majiteli makléřské firmy, siru Nigelovi.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Dobrý ročník - upoutávka

A do této situace se Max dozvídá, že zemřel jeho strýc Henry, který svůj život zasvětil Francii, vínu a životu v Provence. Jako malý kluk k němu jezdíval na prázdniny. Teď se do Provence opět vrací, ale s úplně jiným úmyslem: zámečku, vinařství i vinic, co po strýci zdědil, se chce zbavit. S tím ovšem nemohou souhlasit Francis a Ludivine Duflotovi, jež strávili po boku Henryho prací na vinicích většinu života.

Jako malý trávíval Max v Provence prázdniny
Jako malý trávíval Max v Provence prázdniny

Do příběhu vstupují další a další postavy a jak začíná Max trávit víc a víc času v Provence, začíná si najednou uvědomovat, co jeho strýce v jižní Francii drželo a vzpomíná na dětství strávené s ním. Když potom přijede realitní makléř Charlie a žádá Maxe, aby podepsal souhlas s prodejem panství, Max si už zdaleka není tak jistý, že se chce této části své minulosti zbavit…

Záběry z filmu Dobrý ročník s Russellem Crowem
Autor: 20th Century Fox Záběry z filmu Dobrý ročník s Russellem Crowem

Ridley Scott se s tímto filmem pustil na pole dosud neprobádané – po science-fiction Vetřelec, Blade Runner, road movie Thelma a Louise či historickém dramatu Gladiátor zamířil do oblasti romantiky a komedie. Dobrý ročník sice není čistě romantická komedie tak, jak ji známe z většiny amerických produkcí (jak by také mohla být, když ji režíroval „velký Ridley“), ale třeba při počáteční scéně na burze se zasmějete tak, že už byste to vlastně nepotřebovali až do konce filmu. Nicméně důvodů k úsměvu při sledování Dobrého ročníku najdete určitě mnohem víc.

Marion Cotillard hraje krásnou servírku Fanny
Marion Cotillard hraje krásnou servírku Fanny

Ještě víc času než úsměvem ale nejspíš strávíte údivem nad krásami jižní Francie. Už Peter Mayle, autor knižní předlohy a Scottův dlouholetý přítel, ve své knize vylíčil Provence tak nádherně (ovšem nikoliv nerealisticky), že se po jejím přečtení nejeden člověk rozhodl, že tuto oblast musí navštívit. Když však Ridley Scott převedl tyto krásy na filmové plátno, začaly se letenky do Provence prodávat po desítkách. A jsme si skoro jisti, že až Dobrý ročník dokoukáte vy, sami se vážně zamyslíte nad tím, zda si do kraje vína neudělat alespoň malý výlet.

Záběry z filmu Dobrý ročník s Russellem Crowem
Autor: 20th Century Fox Záběry z filmu Dobrý ročník s Russellem Crowem

Režie: Ridley Scott 
Předloha: Peter Mayle (kniha) 
Scénář: Marc Klein 
Kamera: Philippe Le Sourd 
Hudba: Marc Streitenfeld 
Hrají: Russell Crowe, Freddie Highmore, Albert Finney, Archie Panjabi, Richard Coyle, Ben Righton, Rafe Spall, Tom Hollander, Kenneth Cranham, Marion Cotillard
Rok uvedení: 2006

Romantickou komedii Dobrý ročník uvidíte v pondělí od 20:00 na Prima MAX.

reklama

reklama