Dařbuján a Pandrhola: proč se na place celý den místo natáčení pařilo?

Problematické smlouvy s herci, náročné natáčení některých scén a pohříchu prošlé jaternice – i tak vypadalo natáčení jedné z našich nejoblíbenějších pohádek.
Josef Hlinomaz v kádi natáčení hodně protrpěl.
Josef Hlinomaz v kádi natáčení hodně protrpěl.
Filmové studio Barrandov

reklama

Vesnička Kocanda, kde se celý děj odehrává, byla postavena ze dřeva ve studiu Barrandov. Řada kulis se použila z pohádky Hrátky s čertem, která byla natočena o tři roky dříve. Spousta herců se při čtení scénáře těšila na jaternice na stromech, které měly být skutečně pravé. Brzo je ale přešla chuť. „Točilo se v létě, bylo parno, tropické teploty, takže jejich původní vůně se rázem změnila v odpudivý puch. Když přišlo na věc, nikomu se do konzumace moc nechtělo. To bylo o zdraví,“ zavzpomínal s odstupem let Jiří Sovák, představitel Dařbujána.

Není léčba jako léčba

Také pro Josefa Hlinomaze bylo natáčení utrpení. Za to, co musel v kádi podstoupit pro své filmové uzdravení, kdy se na něj valila mouka a další suroviny, žádal zvláštní příplatek. „Tu scénu se nepodařilo natočit napoprvé, takže byl dost rozladěn. Nebudu publikovat, co všechno jsme z jeho úst vyslechli... Ještě asi patnáct let nato, když jsme se spolu potkali při natáčení seriálu Chalupáři, jsem to od něj měl na talíři. Přivítal mě větou: Doufám, že tu nemíníš zase léčit,“ prozradil s úsměvem Sovák.

Jeho pohádkovou manželku Markýtku ztvárnila Běla Jurdová. Patřila k totiž k oblíbenkyním režiséra Martina Friče. „Měli jsme mezi sebou krásný vztah, který se dá těžko vysvětlit. Uměl úžasně jednat s herci. Mě nechal takovou, jaká jsem. Milovala jsem ho. Ale aby nedošlo k omylu, on nebyl na mladé herečky. On prostě měl rád lidi a z nich si také vytvořil svůj okruh herců, se kterými rád pracoval,“ přiblížila Jurdová.

Nekompromisní režisér

Kvůli ní se přitom pohádka málem vůbec nenatočila. „Stalo se, že z neznámých důvodu na konci padesátých let tehdejší ředitel Barrandova rozhodl, že s filmováním skončím. Když se začal natáčet Dařbuján a Pandrhola, neměla jsem podepsanou smlouvu. Neřešila jsem to, byla lehkovážná. Až v průběhu natáčení mě na to upozornil produkční, tak jsem to podepsala. On ji následně odnesl potvrdit na vyšší místa, ale posléze se vrátil se vzkazem, že já tam hrát nesmím a režisér Frič má jít na kobereček,“ vylíčila herečka.

Režisér se po schůzce s nejvyšším vrátil zničený. „Když mu oznámil, že Jurdová smlouvu nedostane, tak mu řekl, že výrobu filmu okamžitě zastavuje a beze mě točit dál nebude. Takový byl on! Přitom jsem v té roli byla velmi lehce nahraditelná. Musím říct, že jsme ten den nenatočili ani jednu scénu, zato však jsme všichni zdecimovaní vypili společně nějakou tu láhev,“ zavzpomínala  filmová Markýtka.

Na pohádku Dařbuján a Pandrhola se můžete podívat v pondělí 13. dubna ve 12.20 na Primě.

Text: David Laštovka

reklama

reklama