Čtyři vraždy stačí, drahoušku: Bohdalová s Janžurovou se bily naplno, Lipský měl trable s bratrem

Přeborník na parodie Oldřich Lipský si tentokrát vzal na paškál detektivní snímky. Vznikla z toho přepálená komedie, kde se s vraždami skutečně nešetří.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

UP-iPrima České filmy (hlášky/Čtyři vraždy stačí drahoušku(

reklama

Ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX uvidíte komediální film režiséra Oldřicha Lipského s hvězdným obsazením a řadou legendárních hlášek, který patří mezi klenoty české kinematografie a neustále baví. Přestože vtipné scény zdobí snímek od začátku až do konce, na samotném natáčení taková legrace nepanovala.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Čtyři vraždy stačí, drahoušku - upoutávka

Například herec Jan Libíček, který ztvárnil policejního komisaře Brookse, ho celé doslova protrpěl. „Měl cukrovku, k tomu nemocné ledviny, ale k doktorovi nechtěl za žádnou cenu. On se jich bál jako čert kříže a odmítal jejich pomoc. Polykal jenom prášky proti bolesti, a ty zapíjel pivem. A když už bolest byla nesnesitelná, dával si na tajňačku panáka. Byl na tom už tehdy hodně špatně a my všichni jsme s ním soucítili. Byl to báječný kluk, měl zlaté srdce,“ zavzpomínal během života Lubomír Lipský.

Bratrské půtky

Lubomíra jeho bratr Oldřich obsadil do hlavní role učitele George Camela. Tehdy byl pro něj ale až druhá volba. „Ve svých filmech mu dával hodně prostoru, ale tentokrát chtěl do titulní postavy obsadit Radka Brzobohatého, který s Jiřinou Bohdalovou tehdy tvořil pár i ve skutečnosti. Když se ale dozvěděl, že stejná dvojice bude natáčet ještě pro Jiřího Sequense film Pěnička a Paraplíčko a snad i ještě pro Karla Kachyňu Ucho, rozhodl se vsadit na bráchu, který byl pro něj jistota,“ prozradil scenárista Miloš Macourek.

Herec Lipský odmítal, že by měl u svého sourozence-režiséra nějaké výhody či privilegia. Častokrát na něj byl bratr prý i přísnější než na jiné kolegy. Vzpomínal například, když se Stellou Zázvorkovou, která hrála Peggy, točili postelovou scénu, popili předtím trochu alkoholu, aby byli autentičtější. Bratr, který seděl na židli u kameramana, pro to ale neměl pochopení, rázně zakročil a vyhnal je z placu. Scénu s nimi natočil teprve ve chvíli, kdy vystřízlivěli. „Přitom když mu v podroušeném stavu někdy přišel na plac Jirka Sovák, nikdy nic nestopl a ještě se u toho dobře bavil,“ uvedl Lubomír Lipský s úsměvem jeden z příkladů.

Záběry z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku
Autor: archiv: Filmové studio Barrandov Záběry z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku

Složitá kariéra i bitva ve vaně

Smíšené pocity zažíval herec Zdeněk Kryzánek v roli gangstera Billa. Byla to jeho nejvýraznější práce před kamerou, vedle filmových rolí slavil velké úspěchy i na divadle. Slibnou kariéru mu přerušil tříletý pobyt ve vězení na přelomu 50. a 60. let. Byl odsouzen za činnost neslučující se s postoji socialistického člověka. Přestože svůj part v tomto filmu ztvárnil znamenitě, nic výraznějšího už v životě nestihl. Zemřel pět let po natáčení v pouhých pětapadesáti letech.

Své si na place užila Jiřina Bohdalová s Ivou Janžurovou, které čekala pěnová bitva ve vaně. „Obě jsme tu scénu chtěly mít co nejdříve za sebou a přály si natočit ji na první dobrou. Proto jsme si s Jiřinkou řekli, že si nic nedarujeme a dáme do toho každá maximum... Když jsme to dotočily, štáb začal spontánně tleskat a za ním těsnající se Lubomír Lipský volal: ‚Opakovat, opakovat‘,“ prozradila s úsměvem Janžurová.

Moc nechybělo a Lipský za svoje pokřiky pak málem skončil ve vaně sám. „Musím říci, že ta scéna byla docela náročná a byly jsme z ní vyčerpané. Samozřejmě se to neobešlo bez nějakých modřin a škrábanců, ale to už k naší profesi tak nějak patří,“ pokrčila rameny herečka.

Komedii „Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ uvidíte ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX nebo si ji můžete přehrát v iPrima Videopůjčovně:

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!