Clint Eastwood jako drsný Harry v legendárním akčňáku Magnum Force

Byl příliš neúprosný a tvrdý, a proto byl policajt Harry Callahan suspendován. Když se ale ve městě začnou dít vraždy členů podsvětí, potřebuje policie ty nejlepší muže. A drsný Harry je povolán zpět. Jenže v reálném ohrožení je i jeho život, protože Harry začíná tušit, kdo za podivnými vraždami stojí.
Záběry z filmu Magnum Force s Clintem Eastwoodem
Záběry z filmu Magnum Force s Clintem Eastwoodem
Warner Bros. US

reklama

Akční pecka Magnum Force s geniálně nekompromisním Clintem Eastwoodem vtrhla na filmová plátna v roce 1973. Šlo o druhé pokračování z pětidílné série filmů o sanfranciském poldovi Harry Callahanovi. První film s názvem Drsný Harry (Dirty Harry) přišel do kin o dva roky dříve. Později byla natočena ještě další tři pokračování. A to je přitom Clint Eastwood zapřísáhlý odpůrce filmů „na pokračování“. Dvojka Magnum Force se mu ale líbila tak moc, že k pokračování svolil. Podle fanoušků této série detektivních thrillerů o drsném Harrym je právě Magnum Force nejlepší díl.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Magnum Force - upoutávka

Policie v San Franciscu je zaskočena čtyřnásobnou vraždou, která se odehraje za bílého dne uprostřed města. Ví se jediné – vrah byl převlečený za policistu. Zavražděným byl gangster Rico, který krátce předtím odešel od soudu čistý jako lilie. Ačkoliv všichni věděli, že je vinen, kvůli nedostatku důkazů nebyl odsouzen. Další, koho si bere maskovaný policista na mušku, je jeden z šéfů podsvětí, který zrovna u bazénu pořádal párty. Mtvá těla se začínají kupit, a ačkoli patří mafiánům, násilným pasákům a jiným odporným postavám podsvětí, ty vraždy je potřeba vyšetřit.

Případem je pověřen inspektor Briggs (Hal Holbrook), který zezačátku nechce vzít zpět vyšetřujícího policistu Harryho Callahana alias drsného Harryho (Clint Eastwood), jenž byl předtím suspendován. Nakonec však inspektor Briggs potřebuje každého poldu, a tak drsného Harryho a jeho parťáka Earlyho Smithe (Felton Perry) povolává zpět do oddělení vražd.

Záběry z filmu Magnum Force s Clintem Eastwoodem
Autor: Warner Bros. US Záběry z filmu Magnum Force s Clintem Eastwoodem

Harry Callahan rychle zjišťuje, že někdo s velmi dobrými informacemi vzal spravedlnost do svých rukou. Navíc ten někdo používá zbraň 357 Magnum. A další velký problém je, že vraha přestrojeného za policistu vidí lidé jako hrdinu. Zabíjí přece nenáviděné bosse podsvětí, na které je spravedlnost krátká. Drsný Harry začíná mít vážné podezření, že za vraždami stojí někdo uvnitř policie. Dokonce si myslí, že je to jeho kolega Charlie McCoy (Mitchell Ryan). I když je Charlie později zavražděn, drsný Harry si je už úplně jistý, že uvnitř policejních kruhů vzniklo komadno smrti, které se staví nad zákon a to musí Harry zastavit…

Dokonalé akční krimi Magnum Force – to musíte vidět! Dívejte se ve čtvrtek ve 21.45 na Prima MAX!

Záběry z filmu Magnum Force s Clintem Eastwoodem
Autor: Warner Bros. US Záběry z filmu Magnum Force s Clintem Eastwoodem

Co vás o filmu Magnum Force zajímá:

  • Kromě toho, že je Harry Callahan drsným poldou, který chladnokrevně pálí, když je potřeba, je tu i jiná stránka jeho osobnosti. Ženám se z něj naprosto podlamují kolena. Do filmu byla například zařazena milostná scéna s asijskou sousedkou Sunny (Adele Yoshioka). Důvodem prý bylo to, že po prvním filmu Drsný Harry (1971) chodilo Clintu Eastwoodovi mnoho dopisů od Asiatek, které mu dokonce nabízely manželství nebo sex.
  • Celé natáčení se odehrálo v San Francisku v Kalifornii.
  • Scenárista John Milius, který je mimo jiné spolutvůrce legendárního Barbara Conana, si vyžádal kromě honoráře také jednu z Harryho pistolí.
  • V prvním filmu Drsný Harry (1971) se Harry Callahan chová stylem „pistole je nejlepší soudce“. V Magnum Force bere nakonec pořádně zpátečku, i když – fandové, nebojte se –, taky si zatřílí!
  • Ačkoli kritici film Magnum Force strhali, pro Clinta Eastwooda se stal nejoblíbenějším dílem celé série. Zároveň se s vydělanými 45 miliony dolarů umístil jako šestý nejvýdělečnější film roku 1973.

Režie: Ted Post 
Scénář: John Milius 
Kamera: Frank Stanley 
Hudba: Lalo Schifrin 
Hrají: Clint Eastwood, Hal Holbrook, Mitchell Ryan, David Soul, Tim Matheson, Robert Urich, Felton Perry, Margaret Avery, Richard Devon
Rok uvedení: 1973
 

Záběry z filmu Magnum Force s Clintem Eastwoodem
Autor: Warner Bros. US Záběry z filmu Magnum Force s Clintem Eastwoodem

Stopy vedou do Brazílie

Komado smrti operující uvnitř policejních sborů a složené z policistů, kteří berou zákon do svých rukou, skutečně operovalo na konci 60. let v Brazílii. Vedl ho detektiv Mariscot Mariel. Komando bylo složeno z členů policie a bylo financováno především podnikateli. Jejich původním účelem bylo odstranit zločince z podsvětí, kteří nebyli legálně odsouzeni, často pro nedostatek důkazů. Komado smrti se později zvrhlo v teroristickou organizaci, když začalo zabíjet politické oponenty.

Do scénářů pro jedničku série, film Drsný Harry, se nápad odpadlých policistů konajících spravedlnost na vlastní pěst poprvé dostal z dílny scenáristy Terrence Malicka. Tehdejšímu režisérovi Don Siegelovi se tato verze scénáře nelíbila. Ale Clintu Eastwoodovi ano. Na tento nápad tedy došlo až v Magnum Force.

reklama

reklama