Cirkus bude: Kdo málem přivodil infarkt Jaroslavu Marvanovi?

Komedie z poloviny 50. let znamenala průlom nadějného Oldřicha Lipského, zároveň zde velmi těžkou úlohu dostal Jaroslav Marvan. Víte, co se mu stalo?
Cirkus bude
Cirkus bude
Ceskoslovensky statni film

reklama

V sobotu od 16.45 na Primě uvidíte debut budoucí hvězdy československé komedie. Když režisér Oldřich Lipský ve svých třiceti letech dostal poprvé příležitost natočit film podle svého, vybral si námět z prostředí cirkusů, které odmalička miloval.

Celoživotní vášeň

Veselohra, v níž se skloubily komediální výkony tehdejších největších českých hereckých hvězd a zároveň umění předních artistů, zaznamenala velký úspěch nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Byla prodána hned do čtyřiapadesáti zemí světa. Lepší debut si Lipský nemohl přát. I proto se do cirkusové manéže s kamerou rád vracel i v dalších letech.

V roce 1960 natočil dokument Cirkus jede, v roce 1972 komedii Šest medvědů s Cibulkou a o tři roky později film Cirkus v cirkuse. Čtyři roky připravoval i scénář k seriálu Cirkus Humberto, který toužil natočit. Realizace už se ale bohužel nedočkal. Zemřel náhle během rozdělané práce na komedii Velká filmová loupež. Příčinou byl infarkt.

Hrůzy cirkusu

„Pamatuji si, že už i jako slavný filmový režisér si rád odskakoval k cirkusu, kde režíroval různá představení. Tuto vášeň jsme měli společnou. On tím žil celý svůj život. Byla to jeho láska,“ prozradil o něm během života herec a přítel Jan Skopeček.

Ale zpátky k filmu. Hlavní roli furiantského inspicienta ztvárnil Jaroslav Marvan, který se přitom zvířat bál a měl z nich velký respekt. „Lipan (Lubomír Lipský, bratr režiséra – pozn. red.), který tam také hrál, mi o tom vyprávěl jednu veselou historku. Marvan o pauze soustředěně chodil po manéži a přeříkával si text. Jeho kolegu Rudolfa Deyla nenapadlo nic jiného, než na něj zezadu skočit a šíleně zařvat jako lev. Marvana prý málem trefil šlak... Celé natáčení už s ním pak nepromluvil,“ vylíčil Jan Skopeček.

Komedii Cirkus bude! uvidíte v sobotu od 16.45 na Primě.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!