Chlapec v pruhovaném pyžamu: V čem si tvůrci přibarvili realitu koncentračních táborů?

Komorní psychologické drama natočené britským režisérem vypráví příběh přátelství dvou hochů – Bruna, syna velitele koncentračního tábora, a Shmuela, malého vězně za ostnatým drátem. Snímek byl navíc nominovaný na řadu ocenění.
Záběry z filmu Chlapec v pruhovaném pyžamu. Dany
Záběry z filmu Chlapec v pruhovaném pyžamu. Dany
Krisolta Film & TV (UK) Ltd.

reklama

V neděli od 20:00 na Prima MAX uvidíte střet dětské nevinnosti a naivního pohledu na svět s hrůzou holocaustu. Těžko si představit srážku s realitou těžšího kalibru. Příběh přátelství dvou stejně starých hochů, kteří se skamarádí přes ostnatý drát koncentračního tábora pravděpodobně v Osvětimi, je rozhodně silným filmovým zážitkem. I když román, podle kterého byl snímek natočen, se řadí do žánru literatury pro děti, nečekejte žádnou selanku s happy endem.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Chlapec v pruhovaném pyžamu - upoutávka

Na druhou stranu jde o poměrně neobvyklý pohled na válku: očima malého Bruna, jehož otec nastoupí na místo velitele koncentračního tábora, ale chlapec samozřejmě věří tomu, že jeho tatínek je dobrý člověk – „sice taky voják, ale ne ten typ, co bere lidem oblečení“. Dospělému divákovi z toho mrazí a v průběhu celého snímku se pravděpodobně neubrání tísnivému pocitu, který zpečetí tragický konec.

Záběry z filmu Chlapec v pruhovaném pyžamu
Autor: Krisolta Film & TV (UK) Ltd. Záběry z filmu Chlapec v pruhovaném pyžamu

Možná jste  filmu Chlapec v pruhovaném pyžamu nevěděli, že…

  • Román Chlapec v pruhovaném pyžamu napsal irský spisovatel John Boyne již v roce 2006, kdy mu bylo pouhých pětatřicet let. Kniha vyhrála mnoho ocenění. Například byla zvolena irskou dětskou knihou roku a ceny posbírala i v zahraničí, konkrétně v Itálii a Německu.
  • Do dnešního dne má Boyne na svém kontě 11 románů pro dospělé a 5 pro děti. Chlapec v pruhovaném pyžamu se řadí mezi ty nejúspěšnější z nich.
  • Kritici mu ale často vytýkají mnohé historické nepřesnosti. Například to, že ve vyhlazovacích táborech typu Osvětimi žádné děti nebyly. Ty byly eliminovány ihned po příjezdu do tábora a ponecháni byli pouze dospělí jedinci schopní práce.
  • Z výzkumu mezi britskou mládeží také vyplynulo, že tři čtvrtiny britských dětí mezi 13 a 14 lety znají Chlapce v pyžamu mnohem lépe než třeba historicky akurátní Deník Anny Frankové a na základě tohoto románu si udělaly poněkud zkreslenou představu o holocaustu. Věří třeba, že kniha obsahuje reálné obrazy ze života v koncentračních táborech a že se příběh zakládá na skutečné události. Rovněž se domnívají, že Němci vlastně nevěděli o tom, co se v táborech dělo, protože Brunova rodina to také nevěděla, a že holocaust skončil kvůli nehodě, která se tu přihodila jednomu nacistickému dítěti. Jiní si mysleli, že Židé nastupovali do táborů dobrovolně na základě nacistické propagandy a nebyli tam deportováni násilím.   
Záběry z filmu Chlapec v pruhovaném pyžamu
Autor: Krisolta Film & TV (UK) Ltd. Záběry z filmu Chlapec v pruhovaném pyžamu

Režie: Mark Herman
Předloha: John Boyne (kniha)
Scénář: Mark Herman
Kamera: Benoît Delhomme
Hudba: James Horner
Hrají: Asa Butterfield, Jack Scanlon, David Thewlis, Vera Farmiga, Rupert Friend, Richard John

Drama Chlapec v pruhovaném pyžamu uvidíte v neděli od 20:00 na Prima MAX.

reklama

reklama