Česká komedie Ten svetr si nesvlíkej vám zpříjemní čtvrteční večer

Opravdu povedenou konverzační komedií Ten svetr si nesvlíkej si můžete zpestřit čtvrteční večer, který je na Prima MAX tradičně vyhrazen českým filmům. Natočil ji režisér Zdeněk Míka poté, kdy byla uvedena jako divadelní hra pod názvem Domov v havárii ve Vinohradském divadle, jemuž v té době šéfoval. Dívejte se ve 20.00 na Prima MAX.
Ten svetr si nesvlíkej
Ten svetr si nesvlíkej

reklama

Také její obsazení částečně odpovídá tomu divadelnímu – v hlavní roli se objevila tehdy přední herečka vinohradského souboru Iva Janžurová, její kolegyni si zahrála Karolina Slunéčková, dceru Zuzana Bydžovská a menší roli tu dostal ještě jeden člen souboru – František Hanus. Divadelní hra Domov v havárii měla premiéru v sezoně 1978–1979, film byl uveden do kin pouhý rok nato, takže se zdá, že natáčení muselo probíhat téměř souběžně se zkoušením v divadle.        

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Ten svetr si nesvlíkej - upoutávka

Puntičkářský otec v podezření

Hlavní zápletka se točí kolem dopisu, z nějž Iva Janžurová vydedukuje, že její muž má nemanželské dítě. Začíná série nedorozumění, která se rozmotá až v samém závěru filmu. Puntičkářský otec Novák sedl jako ulitý Petrovi Nárožnému, který se v té době v československé kinematografii teprve zabydloval.

Možná proto režisér nejprve uvažoval o tom, že Nováka bude hrát Jiří Kodet, ale pak vsadil na Nárožného a udělal dobře. Vyvážil ho prototypem lázeňského šviháka v podání Jiřího Krampola a v docela nenápadné roli jeho náhodné známosti se na pár vteřin objevila tehdy mladinká Valerie Zawadská.

První signály nemoci i první lásky

Karolině Slunéčkové bylo v době natáčení teprve 46 let, ale podle pamětníků se už při premiéře komedie kolegům svěřila, že se nemůže zbavit vleklého kašle a že ji z toho bolí na hrudi. S lékařskou prohlídkou pak ale dlouho otálela, navíc byla silná kuřačka… O tři roky později bohužel podlehla rakovině plic. 

Naopak velmi radostně prožívali natáčení nejmladší herci – teprve devatenáctiletá Zuzana Bydžovská a o dva roky starší Miroslav Vladyka. Přes svůj nízký věk byla Bydžovská už docela ostřílený matador – natáčet totiž začala v pouhých jedenácti letech, když ji obsadila Věra Šimková-Plívová do filmu Přijela k nám pouť. Vladyka ji však trumfnul – ten stál poprvé před kamerou dokonce v šesti letech, taktéž ve snímku režisérky Šimkové-Plívové Káťa a krokodýl.

Film plný hlášek

Při sledování komedie si jistě vychutnáte scénky z malého obýváku rodiny Novákových, kde na pleš otce Nováka soustavně padají drobky ze stolku jeho dcery, a on lamentuje:

  • „Musíš mi drobit na hlavu?“
  • „Promiň, já ti to utřu.“
  • „Ale nesahej na mě, máš ty pracky od medu nebo co to je. Já tedy nevím, maminko, že si libuješ v jídlech, který lepěj neb se droběj.“

Snad nejvýstižnější je scénka z trabantu, kdy pan Novák soustavně poučuje svou ženu, jak má startovat.

Z dalších hlášek vybíráme:

„To hlavní mi rodiče do života dali. Chuť k jídlu.“

„Prosím tě, neříkej soustavně králíkovi kočka, já to prostě nesnesu."

„Formulujte přesně. Ten stůl není nemožný.“

„Mami, co se stalo?“ – „Vypad mi mozek.“

Režie: Zdeněk Míka
Scénář: Blanka Jirásková (divadelní hra)
Kamera: Jiří Stöhr
Hudba: Ladislav Štaidl
Hrají: Iva Janžurová, Petr Nárožný, Zuzana Bydžovská, Miroslav Vladyka, Stella Zázvorková, Zdeněk Řehoř, Karolina Slunéčková, Ludmila Roubíková, Božena Böhmová, Marie Marešová
Rok uvedení: 1980

reklama

reklama