Básníci řádí na vejšce a na Prima MAX

Těšte se na Štěpána Šafránka, Kendyho, blond lásku č. 2 a tlupu nových spolužáků z medicíny. A sice mega slavného Afričana Mirečka a Vendulku utěšitelku. Komedie Jak básníci přicházejí o iluze, opět v režii Dušana Kleina, je film našlapaný super hláškami a příjemným humorem.
Jak básníci přicházejí o iluze
Jak básníci přicházejí o iluze

reklama

Abychom se náhodou nezačali nudit, nechal autor scénáře Ladislav Pecháček ve „dvojce“ Jak básníci přicházejí o iluze (1984) v podstatě jen hlavní postavu Štěpána Šafránka (Pavel Kříž). Trochu stranou jde Šafránkův úhlavní kamarád Kendy (David Matásek), naprosto upozaděna zůstává Štěpánova maminka i profesor chemie. Štěpán Šafránek se dostal na medicínu a zkrátka jede dobývat nový svět, čemuž odpovídají i nové postavy.

Na koleji se Šafránek ubytuje spolu s Moravákem Venošem Pastyříkem (Václav Svoboda), Honzou s fotografickou pamětí (Karel Roden) a usměvavým Afričanem z Burundi Numirem Cassou, kterému všichni začnou říkat Mireček (Joseph Dielle). Klučičí partu vyvažují hned dvě krásky. Brunetka Vendula (Eva Jeníčková), která se ráda „uvolní“ v mužské náruči, zejména Mirečkově. A křehká blondýnka sestřička Markéta zvaná Jeskyňka (Adriana Tarábková), o jejíž lásku usiluje jako vždy nesměle urputný Šafránek. Jenže Štěpán navíc musí „vysedět“ anatomii a ještě přežít s kapesným 600 korun na měsíc. Takže se těšte na pořádný fičák!

Vymazlené hlášky:

 • Klíííííd!
 • Upozorňuji slečny na pokojích mediků, že návštevy jsou pouze do 21.00!
 • Jdu vyměňovat genetické informace.
 • Přeju vám pevné zdraví v místech, kde se tělo setkává se židlí!
 • Já mám radši ženský, co nenosej prsenky.
 • Proti této nemoci zná lékařská věda dva léky. Bohužel ani jeden nepomáhá.
 • Copak jsi zapomněl, že tohle ňadro bylo v Praze první, které jsi držel v ruce?
 • Když ze mě nebude pracující inteligent, třeba ze mě bude inteligentní pracující.
 • Štěpán o ženách: Nejdřív se zamiluješ, ona tě nechce, pak jí nadbíháš a nakonec si ji vezmeš za ženu. Mireček: Ale to je program na celý semestr, nemáš něco rychlejšího?
 • Žhavil Béda, žhavil drát, až byl ten drát akorát!

Info – drby – souvislosti:

 1. Trochu cimrmanovské poetiky vnáší do filmu postava Zdeňka Svěráka, který coby profesor katedry duševní hygieny Zajíc přednáší o tom, jak si uklidit na stole.
 2. Studenta z Moravy Venoša Pastyříka, který lpí na svém kroji, hraje Václav Svoboda. V současnosti známý jako Lumír Nikl hlavně z nekonečného seriálu Ulice.
 3. Herec a režisér Joseph Dielle dostal příležitost zahrát si afrického studenta medicíny Mirečka od režiséra Kleina. Dielle pochází z Konga a tehdy studoval na pražské FAMU obor filmová režie. Celé studium si platil, tak se nakonec nechal umluvit, ať si ve filmu zahraje, že mu to přilepší v rozpočtu. Na place Diellemu nikdo neřekl jinak než Pepík.
 4. Slovenka Adriana Tarábková nebyla původně herečka. Díky své nádherné tváři fotila na Slovensku pro časopis Dievča, kde si jí všimli filmaři. Tak dostala svou první princeznovskou roli ve flmu Král Drozdia brada (1984). V Básnících přemluvila Tarábkovou herečka a dabérka Miriam Chytilová.
 5. Záběry v nemocnicích se točily v nemocnicích v Mělníku a na Kladně.
 6. Když Štěpán Šafránek otevírá svatební oznámení od Borůvky, která si bere za muže úředníka Emila Nádeníčka, čte komentář pod obrazem hlas nikoli Miroslavy Šafránkové, ale Zlaty Adamovské. Šafránková v té době již žila v zahraničí.
 7. Mireček často říká, že ho něco naučili nebo učili v Zahrádkách. Studijní středisko Zahrádky skutečně existovalo. Mělo za úkol naučit česky zahraniční studenty, kteří přijeli studovat Univerzitu Karlovu v Praze. Joseph Dielle kurzem češtiny v Zahrádkách sám také prošel.

Zajímavosti o filmu Jak básníci přicházejí o iluze:

 • Jméno Mirečkova (Joseph Dielle) dědečka zní Lepodotemačesalačogaleokranieleipsonatrium-upotrimatosifioparaletemiokaraotekemekyčlepasifepatelistrionop.
 • Joseph Dielle z Konga, který ztvárnil Mirečka Mužumburu, byl ve své vlasti v době natáčení filmu váženým režisérem, takže s měsíčním natáčením Básníků souhlasil jen pod podmínkou, že mu bude nahrazen ušlý zisk.
 • Režisér Dušan Klein objevil Adrianu Tarábkovou, druhou Štepánkovu (Pavel Kříž) lásku s přezdívkou „Jeskyňka“ v časopise Dievča, kde vyhrála soutěž Tvář měsíce.
 • Kvůli slovenskému akcentu Andriany Tarábkové propůjčila Jeskyňce český hlas Miriam Chytilová.

Režie: Dušan Klein
Scénář: Ladislav Pecháček
Kamera: Josef Vaniš
Hudba: Zdeněk Marat
Hrají: Pavel Kříž, David Matásek, Karel Roden, Václav Svoboda, Míla Myslíková, Adriana Romanová-Tarábková, Alena Kreuzmannová, Eva Jeníčková, Zuzana Fišárková
Rok uvedení: 1984

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!