Barbora řádí: Theodor Pištěk musel brát každou roli. Kdy velké dluhy konečně splatil?

Veselohra Barbora řádí stála na souhře Antonie Nedošínské a Theodora Pištěka – filmového páru, který během první republiku slavil před kamerou mnoho úspěchů.
Antonie Nedošínská ve filmu Barbora řádí.
Antonie Nedošínská ve filmu Barbora řádí.
Národní filmový archiv

reklama

V sobotu od 17.00 bude na Primě řádit jedna hodně slavná Barbora. Ve známé veselohře pro pamětníky se můžeme těšit na herecký koncert Theodora Pištěka s Antonií Nedošínskou, kteří ve dvacátých a třicátých letech minulého století vytvořili vůbec první a nejčastěji obsazovaný filmový manželský pár.

Pracovití bratr a sestra

Jejich souhra před kamerami bylo dokonalá, čehož režiséři rádi a hojně využívali. Diváci si je zamilovali, působili tak přirozeně, že si řada lidí dokonce myslela, že jsou manželé i ve skutečnosti. „Jejich vztah bych přirovnal k sourozeneckému. Byl to takový bratr se sestrou. Navštěvovali se v soukromí, neměli před sebou žádné tajnosti. Jeden druhému na natáčení vždycky donesl něco dobrého na zub. Byli to znamenití kuchaři,“ zavzpomínal na legendární dvojici během svého života režisér Otakar Vávra.

Vaření a herectví nebylo to jediné, co je spojovalo. Oba milovali svoji práci a nejraději by točili od rána do noci. Dnes by se dali označit za workoholiky. Zvlášť Pištěk se musel otáčet o sto šest, neboť šest let před tímto natáčením se velmi zadlužil, když financoval němý film Takový je život. Své rozhodnutí vysvětloval tak, že si nechtěl si nechat ujít jedinečnou příležitost – zahrát si po boku tehdejší ruské herecké hvězdy Věry Baranovské.

Finanční potíže

Netrefili se však do správné doby. Na svět začaly pronikat zvukové filmy a ty němé už přestaly veřejnost zajímat. Místo očekávané slávy a výdělku přišla studená sprcha a vysoké dluhy... Aby je mohl splatit, bral všechny nabídky, které přicházely. Jen pro zajímavost, v roce 1937 si zahrál v devatenácti filmech, což byla polovina roční filmové produkce. 

„Zatímco jeho kolegové neměli finanční starosti, u nás držela kasu maminka. Šetřila, ale nikdy jsme nestrádali, to ne. Je však pravda, že k nám chodili exekutoři. Vybavuji si, jak jednou máma začala schovávat náušnice. Teprve v roce 1948 (19 let od onoho natáčení – pozn. red.) jsem se dozvěděl od Jaroslava Marvana, že táta konečně všechno vyrovnal. Trvalo to hodně dlouho,“ svěřil se v rozhovoru pro Novinky.cz jeho syn Theodor, který se proslavil jako výtvarník. 

Komedii Barbora řádí uvidíte v sobotu od 17.00 na Primě.

reklama

reklama