Anglický pacient: Oscarový režisér v nezfilmovatelném románu nachází lásku i během války

Herecké (i neherecké) oscarové výkony, cit pro detail v té době neznámého režiséra, nádherné exteriéry, nepopsatelné kouzlo snímku, které vás na dvě hodiny začaruje… V pění chvály bychom mohli pokračovat ještě dlouho, ale nejlepší bude, když se na něj sami podíváte.
Ralph Fiennes jako Anglický pacient.
Ralph Fiennes jako Anglický pacient.
Miramax Films

reklama

V neděli od 20:00 na Prima MAX uvidíte úspěch jedné velmi nesamozřejmé práce. Jestli existuje nějaký román, jehož stavba přímo odporuje filmovému zpracování, je to román Michaela Ondaatjeho Anglický pacient (1992). Příběh se odvíjí v několika časových rovinách, plyne v pomalém tempu a provázanost jednotlivých vzpomínek vytváří poměrně složitou flashbackovou strukturu. Zeptejte se kteréhokoli filmaře. Potvrdí vám, že přenést tohle na filmové plátno je úkol téměř nadlidský.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Anglický pacient - upoutávka

Jenže Anthony Mingella (Talentovný pan Ripley, Návrat do Cold Mountain) má podobné výzvy rád. Sám podle knižní předlohy vytvořil scénář a podle něj pak snímek zrežíroval. A nutno říct, že velmi úspěšně. Devět Oscarů, dva Zlaté glóby a množství dalších ocenění mluví za vše. Nakonec, podívejte se sami. Dvě a půl hodiny vám ve společnosti Anglického pacienta uplynou jako nic.

Záběry z filmu Anglický pacient
Autor: Miramax Films Záběry z filmu Anglický pacient

Příběh nás přenese na sklonek druhé světové války kamsi do Itálie. Zdravotní sestra Hana (Juliette Binoche) tam pečuje o zraněné muže, ale její utkvělá představa, že přináší smrt každému, s kým se sblíží, ji vede k rozhodnutí opustit své kolegy a přátele. Zůstane sama v polorozpadlém vyrabovaném klášteře; sama pouze s jedním těžce poraněným a popáleným mužem (Ralph Fienes), o kterého se stará. Anglický pacient, jak mu přezdívá, byl vytažen z hořícího britského letadla. Neví, jak se jmenuje, a nepamatuje si ani nic ze svého života. Hana mu chce vytvořit podmínky pro důstojnou smrt a zpříjemnit mu poslední okamžiky, a tak mu předčítá z knihy, která je jediným vodítkem k jeho minulosti. Herodotovy dějiny, které měl muž při havárii při sobě, jsou plné jeho osobních zápisků, poznámek, dopisů, map a fotografií.

Záběry z filmu Anglický pacient
Autor: Miramax Films Záběry z filmu Anglický pacient

Ve chvílích, kdy mu Hana z knihy předčítá, se muži začínají vracet vzpomínky. Vzpomíná si na svou identitu, na válku v severní Africe i na vášnivé vzplanutí k manželce svého kolegy, čerstvě provdané Angličance Katharine (Kristin Scott Thomas), které tam prožil. Tragická láska byla ale od začátku odsouzena k záhubě. Milostná posedlost vedla „anglického pacienta“ od jedné zradě k další a vyvrcholila leteckou nehodou, kterou, i přes jeho nadlidské úsilí zachránit jí život, Katharine nepřežila. Mužovy vzpomínky se prolínají s osudem Hany, ale ne vše se odehrává v minulosti a ve vzpomínkách. Do přítomnosti nás přenáší nezvaný host, který naruší klid kláštera – tajemný cizinec, jehož jediná myšlenka se soustředí na odplatu. Odplatu za zradu, jíž se kdysi dopustil snad právě onen anglický pacient. 

Záběry z filmu Anglický pacient
Autor: Miramax Films Záběry z filmu Anglický pacient

Režie: Anthony Minghella
Předloha: Michael Ondaatje (kniha)
Scénář: Anthony Minghella
Kamera: John Seale
Hudba: Gabriel Yared
Hrají: Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Willem Dafoe, Kristin Scott Thomas, Naveen Andrews, Colin Firth, Julian Wadham, Jürgen Prochnow, Kevin Whately, Clive Merrison
Rok uvedení: 1996

Melodrama Anglický pacient uvidíte v neděli od 20:00 na Prima MAX.

reklama

reklama