Anglický pacient aneb Příběh o pohnutém životě a čiré lásce

Herecké (i neherecké) oscarové výkony, cit pro detail v té době neznámého režiséra, nádherné exteriéry, nepopsatelné kouzlo snímku, které vás na dvě hodiny začaruje… V pění chvály bychom mohli pokračovat ještě dlouho, ale nejlepší bude, když se na něj sami podíváte. Ve středu ve 20.00 na Prima MAX.
Záběry z filmu Anglický pacient
Záběry z filmu Anglický pacient
Miramax Films
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jestli existuje nějaký román, jehož stavba přímo odporuje filmovému zpracování, je to román Michaela Ondaatjeho Anglický pacient (1992).

Anglický pacient - upoutávka
Anglický pacient - upoutávka

Příběh se odvíjí v několika časových rovinách, plyne v pomalém tempu a provázanost jednotlivých vzpomínek vytváří poměrně složitou flashbackovou strukturu. Zeptejte se kteréhokoli filmaře. Potvrdí vám, že přenést tohle na filmové plátno je úkol téměř nadlidský.

Anglický pacient 4
Autor: Miramax Films Anglický pacient 4

Jenže Anthony Mingella (Talentovný pan Ripley, Návrat do Cold Mountain) má podobné výzvy rád. Sám podle knižní předlohy vytvořil scénář a podle něj pak snímek zrežíroval. A nutno říct, že velmi úspěšně. Devět Oscarů, dva Zlaté glóby a množství dalších ocenění mluví za vše. Nakonec, podívejte se sami. Dvě a půl hodiny vám ve společnosti Anglického pacienta uplynou jako nic.

Anglický pacient 5
Autor: Miramax Films Anglický pacient 5

Příběh nás přenese na sklonek druhé světové války kamsi do Itálie. Zdravotní sestra Hana (Juliette Binoche) tam pečuje o zraněné muže, ale její utkvělá představa, že přináší smrt každému, s kým se sblíží, ji vede k rozhodnutí opustit své kolegy a přátele. Zůstane sama v polorozpadlém vyrabovaném klášteře; sama pouze s jedním s těžce poraněným a popáleným mužem (Ralph Fienes), o kterého se stará. Anglický pacient, jak mu přezdívá, byl vytažen z hořícího britského letadla. Neví, jak se jmenuje, a nepamatuje si ani nic ze svého života. Hana mu chce vytvořit podmínky pro důstojnou smrt a zpříjemnit mu poslední okamžiky, a tak mu předčítá z knihy, která je jediným vodítkem k jeho minulosti. Herodotovy dějiny, které měl muž při havárii při sobě, jsou plné jeho osobních zápisků, poznámek, dopisů, map a fotografií.

Záběry z filmu Anglický pacient
Autor: Miramax Films Záběry z filmu Anglický pacient


Ve chvílích, kdy mu Hana z knihy předčítá, se muži začínají vracet vzpomínky. Vzpomíná si na svou identitu, na válku v severní Africe i na vášnivé vzplanutí, které tam prožil, k manželce svého kolegy, čerstvě provdané Angličance Katharine (Kristin Scott Thomas). Tragická láska byla ale od začátku odsouzena k záhubě. Milostná posedlost vedla „anglického pacienta“ od jedné zradě k další a vyvrcholila leteckou nehodou, kterou, i přes jeho nadlidské úsilí zachránit jí život, Katharine nepřežila. Mužovy vzpomínky se prolínají s osudem Hany, ale ne vše se odehrává v minulosti a ve vzpomínkách. Do přítomnosti nás přenáší nezvaný host, který naruší klid kláštera – tajemný cizinec, jehož jediná myšlenka se soustředí na odplatu. Odplatu za zradu, jíž se kdysi dopustil snad právě onen anglický pacient. 

Záběry z filmu Anglický pacient
Autor: Miramax Films Záběry z filmu Anglický pacient

Režie: Anthony Minghella
Předloha: Michael Ondaatje (kniha)
Scénář: Anthony Minghella
Kamera: John Seale
Hudba: Gabriel Yared
Hrají: Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Willem Dafoe, Kristin Scott Thomas, Naveen Andrews, Colin Firth, Julian Wadham, Jürgen Prochnow, Kevin Whately, Clive Merrison
Rok uvedení: 1996

Reklama
Reklama