Anglický pacient aneb Příběh o pohnutém životě a čiré lásce

Herecké (i neherecké) oscarové výkony, cit pro detail v té době neznámého režiséra, nádherné exteriéry, nepopsatelné kouzlo snímku, které vás na dvě hodiny začaruje… V pění chvály bychom mohli pokračovat ještě dlouho, ale nejlepší bude, když se na něj sami podíváte. V neděli ve 20.00 na Prima MAX.
Záběry z filmu Anglický pacient
Záběry z filmu Anglický pacient
Miramax Films

Jestli existuje nějaký román, jehož stavba přímo odporuje filmovému zpracování, je to román Michaela Ondaatjeho Anglický pacient (1992).

Anglický pacient - upoutávka
Anglický pacient - upoutávka

Příběh se odvíjí v několika časových rovinách, plyne v pomalém tempu a provázanost jednotlivých vzpomínek vytváří poměrně složitou flashbackovou strukturu. Zeptejte se kteréhokoli filmaře. Potvrdí vám, že přenést tohle na filmové plátno je úkol téměř nadlidský.

Záběry z filmu Anglický pacient
Autor: Miramax Films Záběry z filmu Anglický pacient

Jenže Anthony Mingella (Talentovný pan Ripley, Návrat do Cold Mountain) má podobné výzvy rád. Sám podle knižní předlohy vytvořil scénář a podle něj pak snímek zrežíroval. A nutno říct, že velmi úspěšně. Devět Oscarů, dva Zlaté glóby a množství dalších ocenění mluví za vše. Nakonec, podívejte se sami. Dvě a půl hodiny vám ve společnosti Anglického pacienta uplynou jako nic.

Záběry z filmu Anglický pacient
Autor: Miramax Films Záběry z filmu Anglický pacient

Příběh nás přenese na sklonek druhé světové války kamsi do Itálie. Zdravotní sestra Hana (Juliette Binoche) tam pečuje o zraněné muže, ale její utkvělá představa, že přináší smrt každému, s kým se sblíží, ji vede k rozhodnutí opustit své kolegy a přátele. Zůstane sama v polorozpadlém vyrabovaném klášteře; sama pouze s jedním s těžce poraněným a popáleným mužem (Ralph Fienes), o kterého se stará. Anglický pacient, jak mu přezdívá, byl vytažen z hořícího britského letadla. Neví, jak se jmenuje, a nepamatuje si ani nic ze svého života. Hana mu chce vytvořit podmínky pro důstojnou smrt a zpříjemnit mu poslední okamžiky, a tak mu předčítá z knihy, která je jediným vodítkem k jeho minulosti. Herodotovy dějiny, které měl muž při havárii při sobě, jsou plné jeho osobních zápisků, poznámek, dopisů, map a fotografií.

Záběry z filmu Anglický pacient
Autor: Miramax Films Záběry z filmu Anglický pacient


Ve chvílích, kdy mu Hana z knihy předčítá, se muži začínají vracet vzpomínky. Vzpomíná si na svou identitu, na válku v severní Africe i na vášnivé vzplanutí, které tam prožil, k manželce svého kolegy, čerstvě provdané Angličance Katharine (Kristin Scott Thomas). Tragická láska byla ale od začátku odsouzena k záhubě. Milostná posedlost vedla „anglického pacienta“ od jedné zradě k další a vyvrcholila leteckou nehodou, kterou, i přes jeho nadlidské úsilí zachránit jí život, Katharine nepřežila. Mužovy vzpomínky se prolínají s osudem Hany, ale ne vše se odehrává v minulosti a ve vzpomínkách. Do přítomnosti nás přenáší nezvaný host, který naruší klid kláštera – tajemný cizinec, jehož jediná myšlenka se soustředí na odplatu. Odplatu za zradu, jíž se kdysi dopustil snad právě onen anglický pacient. 

Záběry z filmu Anglický pacient
Autor: Miramax Films Záběry z filmu Anglický pacient

Režie: Anthony Minghella
Předloha: Michael Ondaatje (kniha)
Scénář: Anthony Minghella
Kamera: John Seale
Hudba: Gabriel Yared
Hrají: Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Willem Dafoe, Kristin Scott Thomas, Naveen Andrews, Colin Firth, Julian Wadham, Jürgen Prochnow, Kevin Whately, Clive Merrison
Rok uvedení: 1996

reklama