Al Pacino a De Niro jako super mafiáni ve dvojce Kmotra

Po ohromném úspěchu jedničky bylo jasné, že pokračování na sebe nenechá dlouho čekat. A taky že ne. Za dva a půl roku spatřil světlo světa druhý (opět tříhodinový) díl mafiánské ságy a to ještě režiséra Al Pacino popoháněl, že je pomalý a všechno mu trvá. Dívejte se v úterý od 20.00 na Prima MAX.
Kmotr 2 (1) - upoutávka

Mladý a před natočením prvního Kmotra poměrně neznámý režisér Francis Coppola se tu opět představuje ve špičkové formě, teď má však navíc v rukávu eso v podobě neotřesitelné reputace režisérské hvězdy. Nemusí tak bojovat o výši rozpočtu, jako v případě jedničky, ani složitě přesvědčovat šéfy v Paramountu o hercích, jež hodlá angažovat.

Záběry z filmu Kmotr II
Záběry z filmu Kmotr II
20th Paramount Pictures

Scénář Kmotra II. je opět společným dílem Coppoly a autora knižního originálu, amerického spisovatela Maria Puza, a běží ve dvou dějových liniích. Jedna retrospektivně sleduje začátky mladého Vita Corleona, kterého perfektně ztvárnil tehdy ne příliš známý Robert De Niro: jeho osudy v nové zemi, kam musel prchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, budování postavení mafiánského bosse doslova z ničeho, využití každé příležitosti k upevnění vlivu i za cenu násilí a lpění na rodině jako základu všeho.

Záběry z filmu Kmotr II
Záběry z filmu Kmotr II
20th Paramount Pictures

To všechno ostře kontrastuje se situací jeho syna Michaela (Al Pacino), jež se odehrává o pár dekád později. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, ale také zvýšenému zájmu policejních složek, které v průběhu druhé poloviny 50. let značně zintenzivněly svoji kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své postavení i obchodní zájmy nakonec uhájí, ovšem za jakou cenu. Nedobrovolně musí opustit své hazardní aktivity na Kubě a zůstává jako předčasně zestárlý a zahořklý kmotr sám na svém rozsáhlém sídle v nevadském Lake Tahoe – bez bratra, kterého nechal zavraždit, i bez manželky, která ho opustila.

Záběry z filmu Kmotr II
Záběry z filmu Kmotr II
20th Paramount Pictures

Co jste možná netušili…

  • Mnozí považují dvojku Kmotra za ještě lepší než jedničku. Co se týče počtu Oscarů, druhý díl si jich odnesl dvojnásobek – rovných šest – a stal se tak prvním pokračováním ve filmové historii, které na zlatou sošku dosáhlo.
  • Robert De Niro strávil čtyři měsíce studováním sicilského přízvuku, z toho tři měsíce žil přímo na Sicílii. Způsob řeči, který posléze vdechl své postavě, je jedním z nejvíce ceněných aspektů jeho výkonu.
  • Hláška „Drž si své přátele blízko, nepřátele ještě blíž“ byla Americkým filmovým institutem vyhlášená jako číslo 58 (ze 100).
    Záběry z filmu Kmotr II
    Záběry z filmu Kmotr II
    20th Paramount Pictures

Režie: Francis Ford Coppola
Předloha: Mario Puzo (kniha)
Scénář: Mario Puzo, Francis Ford Coppola
Kamera: Gordon Willis
Hudba: Nino Rota
Hrají: Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton, Robert De Niro, John Cazale, Talia Shire, Lee Strasberg, Michael V. Gazzo, G. D. Spradlin, Richard Bright, Gastone Moschin, Bruno Kirb

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama