Al Pacino a De Niro jako supermafiáni ve dvojce Kmotra

Po ohromném úspěchu jedničky bylo jasné, že pokračování na sebe nenechá dlouho čekat. A taky že ne. Za dva a půl roku spatřil světlo světa druhý (opět tříhodinový) díl mafiánské ságy a to ještě režiséra Al Pacino popoháněl, že je pomalý a všechno mu trvá. Dívejte se v úterý od 20.00 na Prima MAX.
Záběry z filmu Kmotr II
Záběry z filmu Kmotr II
20th Paramount Pictures

reklama

Mladý a před natočením prvního Kmotra poměrně neznámý režisér Francis Coppola se tu opět představuje ve špičkové formě, teď má však navíc v rukávu eso v podobě neotřesitelné reputace režisérské hvězdy.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Kmotr 2 (3) - upoutávka

Nemusí tak bojovat o výši rozpočtu jako v případě jedničky ani složitě přesvědčovat šéfy v Paramountu o hercích, jež hodlá angažovat.

Záběry z filmu Kmotr II
Autor: 20th Paramount Pictures Záběry z filmu Kmotr II

Scénář Kmotra II. je opět společným dílem Coppoly a autora knižního originálu, amerického spisovatela Maria Puza, a běží ve dvou dějových liniích. Jedna retrospektivně sleduje začátky mladého Vita Corleona, kterého perfektně ztvárnil tehdy ne příliš známý Robert De Niro: jeho osudy v nové zemi, kam musel prchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, budování postavení mafiánského bosse doslova z ničeho, využití každé příležitosti k upevnění vlivu i za cenu násilí a lpění na rodině jako základu všeho.

Záběry z filmu Kmotr II
Autor: 20th Paramount Pictures Záběry z filmu Kmotr II

To všechno ostře kontrastuje se situací jeho syna Michaela (Al Pacino), jež se odehrává o pár dekád později. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, ale také zvýšenému zájmu policejních složek, které v průběhu druhé poloviny 50. let značně zintenzivnily svoji kampaň proti organizovanému zločinu.

Michael své postavení i obchodní zájmy nakonec uhájí, ovšem za jakou cenu. Nedobrovolně musí opustit své hazardní aktivity na Kubě a zůstává jako předčasně zestárlý a zahořklý kmotr sám na svém rozsáhlém sídle v nevadském Lake Tahoe – bez bratra, kterého nechal zavraždit, i bez manželky, která ho opustila.

Záběry z filmu Kmotr II
Autor: 20th Paramount Pictures Záběry z filmu Kmotr II

Co jste možná o dvojce Kmotra netušili…

  • Mnozí považují dvojku Kmotra za ještě lepší než jedničku. Co se týče počtu Oscarů, druhý díl si jich odnesl dvojnásobek, rovných šest, a stal se tak prvním pokračováním ve filmové historii, které na zlatou sošku dosáhlo.
  • Robert De Niro strávil čtyři měsíce studováním sicilského přízvuku, z toho tři měsíce žil přímo na Sicílii. Způsob řeči, který posléze vdechl své postavě, je jedním z nejvíce ceněných aspektů jeho výkonu.
  • Hláška „Drž si své přátele blízko, nepřátele ještě blíž“ byla Americkým filmovým institutem vyhlášená jako číslo 58 (ze 100).
    Záběry z filmu Kmotr II
    Autor: 20th Paramount Pictures Záběry z filmu Kmotr II

Režie: Francis Ford Coppola
Předloha: Mario Puzo (kniha)
Scénář: Mario Puzo, Francis Ford Coppola
Kamera: Gordon Willis
Hudba: Nino Rota
Hrají: Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton, Robert De Niro, John Cazale, Talia Shire, Lee Strasberg, Michael V. Gazzo, G. D. Spradlin, Richard Bright, Gastone Moschin, Bruno Kirb

reklama

reklama