Aféra Thomase Crowna: Jak si šarmantní Pierce Brosnan poradil s erotickou scénou?

Jak to dopadne, když se znuděný playboy a milionář Pierce Brosnan rozhodne jen tak ze špásu ukrást dokonale střežený obraz Moneta, a po bezradné policii případ přebírá neméně mazaná hráčka, vyšetřovatelka pojišťovny Rene Russo?
Aféra Thomase Crowna
Aféra Thomase Crowna
MGM

reklama

V neděli od 20.00 na Prima MAX uvidíme hned několik slavných jmen. Režisér John McTiernan, který je podepsaný pod takovými bijáky jako Smrtonosná past či Hon na ponorku, oprášil v roce 1999 tři desetiletí starý příběh a znovu ho přivedl k životu. Tenkrát si ve snímku nazvaném Případ Thomase Crowna střihli hlavní roli Steve McQueen a Faye Dunaway. V novější verzi je nahradila neméně charismatická dvojice ve složení Pierce Brosnan a Rene Russo, kteří před kamerou rozehráli inteligentní psychologickou hru.

Thomas Crown je typem muže, kterému ženy padají k nohám ještě dřív, než se dozvědí, že tenhle věčně usměvavý neodolatelný elegán je rovněž – shodou šťastných náhod – milionář. Jenže život v luxusu Thomase nudí a jeho jediným povyražením zůstávají hry. V těchto hrách však nejde o hazard v klasickém slova smyslu. Thomase baví výzvy a láká ho chuť zakázaného ovoce, a proto taková krádež impresionistického obrazu nedozírné ceny se jeví jako to správné sousto pro něj.

Aféra Thomase Crowna - upoutávka
Aféra Thomase Crowna - upoutávka

Jenže k jeho smůle či štěstí se poté, co bezradná policie případ odloží, ujímá stejně mazaná vyšetřovatelka pojišťovny Catherine Baning. Thomas s rostoucím zájmem zjišťuje, že konečně našel protihráče, který se mu v mnoha směrech vyrovná. Jak jejich měření sil dopadne? Na to si musíte počkat. 

Věděli jste o filmu Aféra Thomase Crowna, že…

  • Oscara snímku vyhrála ústřední píseň The Windmills of Your Mind, kterou ve filmu nazpíval Sting.
  • Herečka Faye Dunaway, která ztvárnila hlavní ženskou roli v původním snímku z roku 1968, se objeví i zde, a sice v roli psychiatričky. Role byla napsána speciálně pro ni a ve starším vydání filmu se nevyskytuje.
  • Divoká erotická scéna dvou hlavních protagonistů byla ve skutečnosti natočena bez účasti hereckých hvězd. Za Pierce Brosnana zaskočil model Jonathon Prandi a za Rene to vzala dablérka Cheryl Wheeler Duncan.
  • Scéna z muzea, ve které Thomas Crown krade Monetův obraz, původně ukazovala, jak milionář slavné plátno překládá, aby se mu vešlo do kufříku. Režisér však později usoudil, že by divákům mohlo vadit, že Crown dílo ničí. Nechal proto scénu přestříhat tak, aby explicitně neukazovala překládání, ale pouze vkládání obrazu do kufříku. Počítal s tím, že většina diváku si nevšimne toho, že kufřík má vůči obrazu poloviční velikost. 

Režie: John McTiernan
Scénář: Leslie Dixon, Kurt Wimmer
Kamera: Tom Priestley Jr.
Hudba: Bill Conti
Hrají: Pierce Brosnan, Rene Russo, Denis Leary, Ben Gazzara, Frankie Faison, Mark Margolis, Faye Dunaway, Michael Lombard, Kimberly Evan, Marion McCorry, R.E. Rodgers, Melanie LaPatin, Paul Geoffrey, Ritchie Coster, Gregg Bello, Ira Wheeler, Simon Jones, James Saito, Charles Keating, Mark Zeisler, Fritz Weaver, James Yaegashi a další.

Napínavou Aféru Thomase Crowna uvidíte v neděli od 20.00 na Prima MAX.

reklama

reklama