Adéla ještě nevečeřela: Hlavní roli měla hrát slavná americká hvězda. V čem byl problém?

Úspěch Limonádového Joea otevřel tvůrcům dveře do světa – a ti se do nich nebáli pořádně vtrhnout! Natáčení si však nejvíc užil Rudolf Hrušínský. Víte proč?
Michal Dočolomanský navzdoru osudu ve filmu zářil.
Michal Dočolomanský navzdoru osudu ve filmu zářil.
Filmové studio Barrandov

reklama

Ve čtvrtek od 20.00 na Prima MAX uvidíte slavnou českou komedii, kterou málem znal celý svět. Režisér Oldřich Lipský se scenáristou Jiřím Brdečkou si po úspěchu s filmem Limonádový Joe, který sklidil slávu i za velkou louží, pohrávali s troufalou myšlenkou. Obsadit do hlavní role detektiva Nicka Cartera hollywoodskou hvězdu Roberta Redforda. Poslali mu scénář a netrpělivě čekali na odpověď. „Bylo nám sděleno, že se mu líbí, ale vše zkrachovalo v okamžiku, když si jeho agent spočítal, kolik by dostal peněz v přepočtu na dolary,“ prozradil během svého života Lipský. 

Dlouhé hledání hrdiny

A tak hledali dál. Dalším adeptem byl Jiří Kodet, který vítězně prošel kamerovými zkouškami. Jenže co se nestalo. Nevešel se do ušitého kostýmu a vyrábět nový, to bylo v době hluboké totality nemyslitelné. Nakonec tak hlavní role spadla do klína Michalu Dočolomanskému. Že byl až třetím v pořadí, mu nevadilo.

„Dozvěděl jsem se to až zpětně. Prostě to vyšlo na mě, asi to tak mělo být. Ale je pravda, že jsem tu postava nemohl ze začátku správně uchopit, její poetika mi nebyla až tak blízká. Pomohl mi až scenárista pan Brdečka, který mi dal přečíst pár ‚Carterovek‘. Pak jsme si udělali jednu zkušební scénu, jak je Olga Schoberová přikleštěna k posteli a spílá mi. Začalo mi svítat. Povídám, vy chcete něco, jako je Limonádový Joe, že ano... Pak už to bylo dobré,“ prozradil herec.

Na natáčení létal každý den z Bratislavy. „V 6.15 odlet do Prahy, v 16.05 návrat, v 18.00 nástup do divadelní šaty. Tak to šlo pořád dokola. Bylo to hektické, ale rozhodně to stálo za to,“ zavzpomínal.

Hrušínského pivní radosti

Film u diváků okamžitě zabodoval. Na svou dobu měl fantastickou návštěvnost a úspěch zaznamenal i na mezinárodních festivalech. Jen v pražském kině Blaník se film promítal neuvěřitelných patnáct týdnů, čtyřikrát denně a téměř pokaždé před vyprodaným sálem. „Pokladní spočítali, že prodali sto devadesát šest tisíc lístků. Stejně tak se hrnuli do kin i lidé v jiných městech,“ poznamenal filmový historik Pavel Taussig.

Role komisaře Ledviny byla pro Rudolfa Hrušínského jednou z nejkrásnějších, kterou v životě hrál. Nejenže mohl před kamerou pít oblíbené pivo a konzumovat všechny možné lahůdky, ale ještě za to dostal dvojitý honorář. Za celý film zinkasoval více než dvacet tisíc korun, což v té době byly velké peníze. Během natáčení vznikla fotka, na níž jako komisař Ledvina pije pivo. Ta se zalíbila řediteli jednoho pivovaru a chtěl ji do kalendáře. Hrušínský souhlasil pod podmínkou, když dostane nějaké to pivo k Vánocům. A tak ho dostal rovnou celou Avii. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!