... a jitra jsou zde tichá: Remake ruské válečné klasiky se pyšní hned několika rozdíly

Jestli jste už ztratili víru, že válečný film se dá natočit bez patosu a předvídatelně jalových dramatických kliček, které v rámci daného žánru musí soudný divák zkrátka vytrpět, ruská „Jitra“ vám otevřou oči.
Hrdinky filmu ...a jitra jsou zde tichá.
Hrdinky filmu ...a jitra jsou zde tichá.
Real-Dakota

reklama

Píše se rok 1942 a druhá světová válka zmítá zdecimovanou Evropou i Ruskem. Sympatickému staršinovi Vaskovi, veliteli protileteckého oddílu v Karelijské pustině, je přidělena jednotka dobrovolníků... tedy vlastně dobrovolnic! Jednotka je totiž složena výhradně z žen.

Záběry z filmu A jitra jsou zde tichá
Autor: FOXX NEW MEDIA s.r.o. Záběry z filmu A jitra jsou zde tichá

Když oddílu přijde depeše, že nedaleko nich seskočili dva němečtí parašutisté, jejich mise se zdá být snadná. Velitel vybere pět nejlepších děvčat a vydá se s nimi Němce zajmout. Až pozdě ovšem zjistí, že se nevysadili dva parašutisté, nýbrž šestnáct plně ozbrojených členů speciálního komanda...

Záběry z filmu A jitra jsou zde tichá
Autor: FOXX NEW MEDIA s.r.o. Záběry z filmu A jitra jsou zde tichá

Možná jste o filmu A jitra jsou zde tichá netušili, že…

  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu spisovatele Borise Vasiljeva vydaného v roce 1969 a k prvnímu filmovému zpracování příběhu došlo již o tři roky později. „Rána“ z roku 1972 mají neuvěřitelných 188 minut a v roce svého uvedení byla nominována na zlatou sošku Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. Bohužel to však nevyšlo. Ten rok si cenu odneslo absurdní italsko-španělské drama Nenápadný půvab buržoazie.  
  • Oproti původní verzi tvůrci tentokrát značně zkrátili stopáž (na „pouhých“ 120 minut) a nebáli se zařadit i slušnou porci nahoty (takové společné sprchování třeba). Rovněž retrospektivní příběhy jednotlivých hrdinek bychom ve staré verzi marně hledali. Jinak se ovšem tento remake od první verze příliš nemění. Některé postavy pronášejí navlas stejné repliky a i záběry včetně úhlu kamery jsou často podobné.
  • Ještě jedna změna tu ale je! Neforemné představitelky sovětských soudružek vystřídaly tentokrát značně foremnější a přitažlivější vojandy, které ke spokojenosti zejména pánského publika pokládají život za vlast v pořadí oku lahodícím: od té nejošklivější k nejhezčí. Tomu se zkrátka nedá nic vytknout.
Záběry z filmu A jitra jsou zde tichá
Autor: FOXX NEW MEDIA s.r.o. Záběry z filmu A jitra jsou zde tichá

Režie: Renat Davleťarov, Arťom Vitkin
Scénář: Renat Davleťarov, Jurij Korotkov
Kamera: Semjon Jakovlev
Hudba: Roman Dormidošin
Hrají: Pjotr Fjodorov, Agnija Kuzněcova, Kristina Asmus, Sofja Lebeděva, Jekatěrina Vilkova, Anatolij Bělyj, Andrej Merzlikin, Darja Moroz, Viktor Proskurin, Maxim Drozd, Julija Polynskaja
Uvedení: 2015

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!