5 nejlepších rolí Jiřího Macháčka: Oblíbený herec slaví 53. narozeniny

Máte radši Samotáře, nebo Horem pádem? Filmografie Jiřího Macháčka, který slaví 53. narozeniny, je plná výrazných českých filmů, které psaly historii posledních dvou dekád.
Jiří Macháček v ikonické roli v Samotářích.
Jiří Macháček v ikonické roli v Samotářích.
Lucky Man Films

reklama

Jiří Macháček slaví 53. narozeniny, a tak stojí za to si připomenout řadu ikonických rolí, které si litoměřický rodák během své kariéry připsal. Od svých začátků v 90. letech, kdy spolupracoval především se svými kolegy z Divadla Sklep, se totiž na přelomu milénia vyhoupl mezi tuzemské herecké stálice. Přestože je obtížné striktně oddělit Macháčkovy herecké výkony od kvalit samotných filmů, pokusme se připomenout pětici rolí, díky nimž si tohoto svérázného herce a zpěváka pamatujeme nejvíce.

Jedna ruka netleská

V duu s Markem Taclíkem spojil Macháček opět síly s Davidem Ondříčkem. Na rozdíl od Samotářů, k nimž se ještě dostaneme, se však zde ocitl i v úloze scenáristy a tento bizarní příběh o ztroskotancích odhalujících tajnou zločinnou organizaci napsal společně s režisérem. Jedna ruka netleská patří dodnes mezi nejšílenější projekty posledních dvou dekád – tento film buď milujete, nebo nesnášíte.

Toman

V pořadí třetí nominaci na Českého lva si Macháček připsal v roce 2018 za historické drama Toman. Ve velmi spletitém snímku Ondřeje Trojana téměř neslezl z plátna a sveřepě zastával roli hochštaplera, který se po druhé světové válce neštítí téměř ničeho. Zároveň se také jeden z nemnoha filmů, kde měl často využívaný herec vedlejších rolí Macháček nepopiratelně hlavní slovo.

Horem pádem

Šišlavý fotbalový fanoušek, který se netají rasismem a předsudky. Tak nějak bychom mohli charakterizovat tuto veleoblíbenou figurku v další sociálně laděné komedii Jana Hřebejka. Hlášky jako „splašej se mi kladiva“ dalece přesáhly popularitu filmu a ze řetězu utržený Macháček do tohoto výrazného konceptu zapadl velmi dobře. A byla z toho druhá nominace na Českého lva.

Návrat idiota

Macháčkova první velká role přišla v roce 1999. V hořké komedii Saši Gedeona ztvárnil jeden vrchol podivného vztahového čtverce, v němž se vedle něj objevili i Jiří Langmajer, Anna Geislerová a Tatiana Dyková (tehdy Vilhelmová). Přestože je tento snímek známý především díky nezapomenutelnému výkonu Pavla Lišky, avšak Jiří Macháček zde ukázal, že své jindy výrazné herectví dokáže upozadit ve prospěch celku.

Samotáři

Rok po Návratu idiota se Macháček objevil ve své nejslavnější roli, za kterou si připsal nejen první nominaci na Českého lva, ale také ji přetavil v dosud jedinou sošku. Úloha odbarveného kuřáka marihuany, který si sice nepamatuje většinu důležitých detailů ze svého života, ale dokáže své okolí zaskočit překvapivě hlubokými vhledy, se stala pro Macháčka na dlouhou dobu ikonickou. Až množství seriózních rolí ho z této škatulky vytáhlo, přesto už mu huliče Jakuba nikdo neodpáře.

Macháček si připsal řadu výrazných rolí i ve snímcích, které příliš dobře přijaty nebyly – zmínit můžeme například parodie Mazaný Filip či Wilsonov a koneckonců i nedávného Bouráka. Jiří Macháček nás téměř každoročně dokáže potěšit nějakou výraznou rolí a snad bude tento trend i pokračovat.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!