5 nejlepších filmů Jana Hřebejka. Nejoblíbenější český režisér slaví 53. narozeniny

Málokterý filmař se po revoluci zapsal do dějin našeho filmu tak zlatým písmem jako právě Jan Hřebejk. Ve spolupráci se scenáristou Petrem Jarchovským vytvořil spoustu nezapomenutelných děl. Která jsou ale dodnes nejlepší?
Hvězdně obsazený ansámbl komedie Pelíšky.
Hvězdně obsazený ansámbl komedie Pelíšky.
Space films

reklama

Jan Hřebejk slaví 53. narozeniny, a tak stojí za to si připomenout, kudy se kariéra jednoho z našich nejúspěšnějších filmařů ubírala. Od dob, kdy se na začátku 90. let podílel na satirické České sodě a množství dalších televizních projektů, totiž už uteklo hodně vody – a dokonce i jedna oscarová nominace. Pojďme se podívat na pět nejlepších filmů našeho hvězdného režiséra.

5. Kawasakiho růže

Profesor v podání Martina Huby se chystá na převzetí státního ocenění. Je jeho postava skutečně tak kladná, jak se na první pohled zdá? V roce 2010 jsme se dozvěděli o dalších temných detailech našich dějin. Drama o zločinu, trestu a vině se tentokrát obešlo bez zjemňujícího humoru, a tak na diváka může vyznění udeřit naplno. Síle tohoto snímku se Hřebejk za poslední dekádu už nepřiblížil.

4. Šakalí léta

První celovečerní Hřebejkův film byl také premiérovou spoluprací se scenáristou Petrem Jarchovským a využitím literární předlohy Petra Šabacha. Z Šabacha duo Hřebejk-Jarchovský následně vycházelo i u dalších dvou filmů, které do našeho výběru zahrnujeme – Pupenda a Pelíšků. Napoprvé využil Hřebejk oblíbené muzikálové poetiky (zdravíme Starce na chmelu) a nostalgického vykreslení přelomu 50. a 60. let – tedy doby, která si ze zpětného pohledu o jistou míru nadsázky přímo říká.

3. Pupendo

Další návrat do minulosti, tentokrát na začátek 80. let. Šedivá normalizace zbavila i největší optimisty ideálů a československý lid se dělí na dvě skupiny – pragmatické konformisty a rezignované snílky. Do první kategorie patří postava Jaroslava Duška, do druhé charakter Bolka Polívky. Vztahový propletenec zábavným způsobem sledujeme nejen tehdejší morální marasmus, nýbrž i generační spory, pro něž zrovna tato doba zrovna uzpůsobena nebyla.

2. Pelíšky

Nahláškovaná klasika, bez které si vánoční svátky skoro ani nedovedeme představit. Množství ikonických scén i postav, kterým pouze stačilo vložit do úst pár chytlavých replik, a o zbytek se už postaral vynikající herecký ansámbl. Dalo by se dlouho psát o tom, že zrovna tento film je zodpovědný za dlouhodobý příklon tuzemské kinematografie ke zjemnělému nostalgickému vzpomínání, ovšem jeho kvality jsou stále nepopiratelné. Tady soudruzi chybu rozhodně neudělali.

1. Musíme si pomáhat

Nominace na Oscara za nejlepší zahraniční film učinila z tohoto filmu asi nejúspěšnější Hřebejkovo dílo a v tomto případě s americkými akademiky nelze nesouhlasit. Mix humoru a dramatu je zde velmi silný a funkční, výrazná vizuální stylizace zase napomáhá odlišení od jiných filmů v kulisách druhé světové války. Jarchovský sepsal svůj zřejmě nejsevřenější scénář, který pečlivě sleduje postavy snažící se přežít fyzicky i morálně v tom nejšílenějším myslitelném prostředí. Klasika, která téměř nestárne.

Na další české filmy se můžete podívat i v našem archivu:

reklama

reklama