4 nejlepší sci-fi a fantasy s partou dětských hrdinů, které si zamilujete

Oživte si vzpomínky na dětství. Například filmem Super 8, který dáváme v úterý ve 20.00 na Prima MAX!
Super 8
Super 8
Paramount Pictures
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Když se setkává nevinnost a dospělost, je to vždy unikátní pokoukání – zvláště pokud se mezi ně vetře Vetřelec. Právě něco takového je předmětem dobrodružného filmu Super 8, který startuje v úterý ve 20.00 na Prima MAX.

Super 8 - upoutávka
Super 8 - upoutávka

Parta dospívajících, ale v zásadě ještě dětských hrdinů, se tu stane svědkem… čehosi mimozemského, co začne pustošit jejich městečko. Super 8 se v tom inspiruje svébytným subžánrem sci-fi a fantasy filmů o dětských hrdinech.

4) Super 8

Ještě donedávna byl přitom Super 8 nejnovějším zástupcem tohoto žánru, zastavme se proto u něho trochu déle. Havárie vlaku tu na obyčejné americké městečko vypustí hrozbu, kvůli níž začne v oblasti operovat armáda.

Hlavní hrdinové tu však nejsou ani vojáci, ani vědci, ale právě děti, jejichž důkaz havárie i vzájemné vztahy přimějí diváky nejednou zasténat nad roztomilou naivitou dětských let. Film nezapře inspiraci ve zlaté éře žánru v 80. letech, která má svého zástupce až na vrcholu našeho žebříčku.

3) Cesta do pravěku

Česká klasika od světoznámého Karla Zemana vypráví o zvídavé partě kluků, která propluje skrze tajemnou jeskyni do doby ledové a pak se postupně plaví dále do minulosti – do třetihor, druhohor a nakonec až k samotnému počátku života na planetě Zemi.

Film z roku 1955 zajímavě kombinuje fantasticko-dobrodružné vyprávění s poučným výkladem a vyrostly na něm celé generace českých kluků, které měly svůj Jurský park dávno před Američany. Dodnes má své kouzlo, ačkoli triky jsou samozřejmě takové... mno... pravěké.

Cesta do pravěku
Autor: Ceskoslovensky statni film Cesta do pravěku

2) Rošťáci

Ačkoliv jsou Rošťáci alias Goonies u nás prakticky neznámí, tenhle film v podstatě vycementoval základy celého žánru moderních dětských filmů. Najdeme tu klasicky fantaskní story o hledání pokladu (v dnešní éře!) plnou mňamózních momentů, stejně jako klasické archetypy mezi dětskými postavami.

Goonies dodnes platí za zlatý standard filmů o dospívání, protože všechny ingredience namíchal v ideálním poměru.

1) E.T. Mimozemšťan

E.T. je svým způsobem podobně významný jako Rošťáci a v našich končinách je taky daleko známější. Mnohé z jeho scén popkulturou proplouvají dodnes, a nemluvíme jenom o E.T.ho prapodivném prstíku.

Na filmu je však rovněž znát, že se v jeho podání žánr dětského dobrodrůža teprve rodil, a tak tu chybí mnoho dnešních samozřejmostí, které byl vynalezené až v Rošťácích. Je však tak mistrovsky natočený i zahraný, že jednoduše patří na vrchol.

Super 8 na Prima MAX v úterý ve 20.00.

Reklama
Reklama