Kdo ukradl nacistům zlato přímo před nosem? Clint Eastwood a jeho parta!

Představte si film o honbě za zlatem, odehrávající se za 2. světové války, kde přestřelky frčí jako v akčním filmu. Celé partě jde o krk, ale zároveň je tu plno skvělého humoru. A navíc tu září jedna star vedle druhé – Clint Eastwood, Donald Sutherland, Telly Savalas. Jenže všem je o 46 let míň! Válečná komedie Kellyho hrdinové z roku 1970 je dnes už v podstatě klasika, ale pořád po čertech výborná. Vychutnejte si ji v pátek ve 20.00 na Prima MAX!
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Kellyho hrdinové - upoutávka

reklama

Píše se rok 1944, Francie, Američané se blíží do města Nancy. Vojín Kelly (Clint Eastwood), který patří k pěšímu pluku, zajme německého plukovníka Dankhopfa (David Hurst), který patří ke zpravodajské jednotce. Kelly ho vyslýchá a při prohlídce zavazadel objeví, že v jeho kufru je ukryté zlato. Aby zjistil víc, tak Dankhopfa opije a vytáhne z něj informaci, že v sejfu banky Clermont jen 30 mil za nepřátelskou linií, je ukryto neuvěřitelných 14 tisíc zlatých prutů.  

Záběry z filmu Kellyho hrdinové
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer Záběry z filmu Kellyho hrdinové

Vidina zbohatnutí a dobrodružství je tak lákavá, že Kelly začne organizovat skupinu, která by se pro zlato spolu s ním vydala. Od prospěchářského rotmistra Crapgamea (Don Rickles) dostane proviant, další vojáky, zbraně a munici. Povolenku jet za nepřátelskou linii s Kellym získá také filozofující a hipísácky střelený velitel tankové čety Oddball (Donald Sutherland). Celá skupina se vydává tam, kde se to německými vojáky jen hemží a se ztrátami se probije do města Clermont.

Záběry z filmu Kellyho hrdinové
Autor: Metro-Goldwyn-Maye Záběry z filmu Kellyho hrdinové

Ze tří tanků jim zbyl jeden, skupina pěšáků ztratila řadu mužů. A v okamžiku, kdy konečně stojí před bankou, v níž se nachází zlato, tak na ně míří německý tank a oni jsou v šachu. Jenže četař Oddball a vojín Kelly se nechtějí vzdát. A tak vymyslí plán. Klapne to? Dostanou se ke zlatu? A budou schopni to zlato převézt zpět ke „svým“? To musíte vidět! 

Zajímavá fakta o filmu Kellyho hrdinové:

 • Možné srovnání s filmy Mrchožrouti (1984) anebo Tři králové (1999). Podle různých zdrojů byli právě Kellyho hrdinové (1970) pro Tři krále přímou předlohou, protože příběh je téměř totožný.
 • V originále se ve filmu Kelly´s Heroes (Kellyho hrdinové) mluví třemi jazyky a to anglicky, francouzsky a německy.
 • Téměř celé natáčení se odehrálo v bývalé Jugoslávii. Točilo se ve vesnici Vižinada na Istrijském poloostrově. Šlo zároveň o americko-jugoslávkou kooprodukci.
 • Psal se totiž rok 1970, a zatímco jinde po světě už jezdily mnohem modernější tanky, v Jugoslávii ještě armáda disponovala stále velkým množstvím dobových tanků Sherman. A jak sami uvidíte, tanky Sherman hrají ve filmu jednu z hlavních rolí.
   Záběry z filmu Kellyho hrdinové
  Autor: Metro-Goldwyn-Maye Záběry z filmu Kellyho hrdinové
 • A teď pár neuvěřitelných čísel. V současnosti jsme zvyklí číst o tom, jak byl nějaký vyroben film za 150, ale i 200 milionů dolarů. V případě Kellyho hrdinů, ačkoliv šlo o akční film s dobovými stroji, tanky, kostýmy, tak jeho výroba stála pouze 4 miliony dolarů. Do kasy se promítáním vrátilo 5, 2 milionu dolarů.
 • Clint Eastwood a Donald Sutherland se spolu znovu sešli na plátně po třiceti letech ve filmu Vesmírní kovbojové (2000).
 • Ve filmu si vychutnejte neskutečně ulítlého, hipísáckého Donalda Sutherlanda a vzpomeňte si například jeho velmi rozvážného otce pěti dcer Mr. Benneta ze slavného filmového zpracování Pýcha a předsudek (2005).  
 • Na začátku filmu si Big Joe (Telly Savalas) listuje v Michelinském turistickém průvodci Francií, protože chce najít nejlepší místo pro přespání v Nancy. Jde o historický fakt. Při plánování spojeneckého vylodění v Normadnii měli důstojníci obavu, aby Němci neničili označení měst, směrovky na silnicích, názvy ulic. A tak nechala americká vláda potichu vytisknout poslední kopii Michelinského průvodce z roku 1939. A knížku obsahující i mapy distribuovala mezi vojáky.
Záběry z filmu Kellyho hrdinové
Autor: Metro-Goldwyn-Maye Záběry z filmu Kellyho hrdinové

Nacistické zlato ukradeno!

Příběh filmu Kellyho hrdinové byl natočen podle skutečné události. A tou byla legendární krádež, která proběhla na konci 2. světové války. Je popsána v knize Iana Sayera a Douglase Bottinga s názvem Nazi Gold: The Sensational Story of the World Greatest Robbery (Nacistické zlato: Senzační příběh největší světové krádeže).

Fakta praví, že loupež byla spáchána napůl německými a napůl americkými odpadlickými důstojníky. Američané ve filmu nebyli odpadlíci nebo dezertéři, šlo o tzv. status AWOL neboli Absence Without Leave, tedy dočasná nepřítomnost ve službě.

Tato krádež zlatých prutů byla v 60. letech zapsána do Guinnessovy knihy rekordů jako Největší loupež všech dob.

Uloupené zlaté pruty prý měly hodnotu 16 milionů dolarů (v dnešní hodnotě 215 milionů).

Podle výpočtů je ve filmovém zpracování chyba, protože váhu uloupeného zlata by nemohl náklaďák, který vidíme na plátně, vůbec uvézt.

Režie: Brian G. Hutton
Scénář: Troy Kennedy-Martin
Kamera: Gabriel Figueroa
Hudba: Lalo Schifrin
Hrají: Clint Eastwood, Telly Savalas, Don Rickles, Carroll O'Connor, Donald Sutherland, Gavin MacLeod, Stuart Margolin, Harry Dean Stanton, Karl-Otto Alberty, Len Lesser, Richard Davalos
Rok uvedení: 1970

reklama

reklama