Jump Street a spol.: 6 nejlepších filmů podle seriálových klasik

Z televize na plátno občas není daleko, což potvrzují povedené filmové projekty, jimž stáli modelem úspěšní seriáloví předchůdci.
Channing Tatum a Jonah Hill v akční komedii Jump Street 21.
Channing Tatum a Jonah Hill v akční komedii Jump Street 21.
Columbia Pictures

reklama

Nedělní večer na Prima MAX zamotá hlavy ledajakým pamětníkům, ve 20.00 totiž startuje Jump Street 21! Veteráni televizní zábavy by tu však Johnnyho Deppa nebo Petera DeLuise hledali marně – namísto toho jsou zde Jonah Hill a Channing Tatum. Zkrátka a dobře, ačkoliv navazuje na stejnojmenný seriál z roku 1987, Jump Steet 21 je novodobou filmovou předělávkou starého seroše! Televize ovšem inspiruje filmaře odjakživa, důkazem budiž šestero dalších solidních adaptací.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jump street 21 - upoutávka

Mission: Impossible

Ještě než se značka Mission: Impossible stala vehiklem akční slávy Toma Cruise, platila za kultovní špionážní sérii až v dalekých 60. letech. Paradoxní přitom je, že filmová série je na hony vzdálená od své seriálové verze. Zatímco jiné filmy podle seriálů se snaží vehementně udržovat styl předlohy, Cruise překoval někdejší týmovku o sérii chytrých, mezinárodních detektivů nejen v opus plný přestřelek a honiček, ale (ponejvíce v prvním, druhém a čtvrtém díle) především o své vlastní postavě. Většina členů jeho týmu se totiž ukáže maximálně v jediném filmu...

Mission: Impossible
Autor: Paramount Mission: Impossible

Uprchlík

Také Uprchlík s Harrisonem Fordem adaptuje seriál z 60. let, a rovněž tentokrát udělal film v seriálovém příběhu doktora Kimbla, neprávem obviněného z vraždy, pořádnou rotyku. Původní televizní Uprchlík totiž na obrazovky pustil notoricky nevysvětlitelný konec na úrovni zvratů Ztracených nebo Akt X – jenže celé dekády před nimi. Diváci na něco podobného nebyli vůbec připraveni a Uprchlík z toho čerpá kultovní pověst dodnes. Jakkoliv je Fordova adaptace velmi solidním thrillerem, o podobný závěrečný mindfuck se bohužel nepokusila.

Uprchlík
Autor: Warner Bros. Uprchlík

Starsky a Hutch

Konečně adaptace, která nemá předlohu přinejmenším v paži! Stylová filmová kriminálka s Benem Stillerem a Owenem Wilsonem z roku 2004 si vzala na paškál stejnojmenný seriál ze 70. let, jenž se nebral ani za mák vážně a byl čímsi jako vtipnější verzí Profesionálů. A moderní verze, zachovávajíc retro zasazení, je na tom nemlich stejně. Filmový Starsky a Hutch je ve svém humoru sice poněkud překombený a přespříliš parodický, nezapře však upřímnou lásku k původnímu seroši. A na tom, nakonec, záleží ze všeho nejvíce!

Starsky a Hutch
Autor: Warner Bros. Starsky a Hutch

Krycí jméno U.N.C.L.E.

Není náhoda, že řada moderních západních filmů čerpá právě ze seriálů 60. let – hlad diváků je totiž ovlivněn oparem nostalgie tak hutné, že si nikdo nepamatuje mnohá slabší místa předlohy. Nejinak je tomu i v případě loňského hravě špionážního filmu Guye Ritcheho jménem Krycí jméno U.N.C.L.E. Ten se ani nesnažil zamaskovat, že předloha i nová verze zhusta vykrádá staré bondovky – v éře, kdy však skutečný Bond zdrsněl a přesadil se do současnosti, najednou působí původní zasazení svěže příjemným dojmem. Filmová verze Krycí jméno U.N.C.L.E. díky tomu zaujala na mnoha frontách, a několik nebohých duší dokonce na čas přesvědčila, že nakoukat si půl století starou předlohu nemusí být špatný nápad...

Krycí jméno U.N.C.L.E
Autor: Warner Bros. Krycí jméno U.N.C.L.E

Addamsova rodina

Nepodobně je tomu také u pozapomenuté pecky z roku 1991. Ta zůstala v paměti většiny z nás zřejmě zasunuta poblíž filmů Tima Burtona – leckoho tak může překvapit, že snímek ve skutečnosti natočil někdo docela jiný na motivy tou dobou 30 let starého seriálu! Filmový příběh o čarovné gotické rodince zraje rok s rokem jako kvalitní víno, podařilo se mu navíc zlepšit původní seriál skrze rozšíření vedlejších postav a vychytanější timing humoru.

Addams Family
Autor: Paramount Addams Family

Neúplatní

Psal se rok 1959, když kanál ABC uvedl seriál The Untouchables na motivy stejnojmenné knihy o agentovi z dob americké prohibice. Pořad vydržel ve vysílání 4 roky a stal se základním kamenem mnoha pozdějších seriálů, ale i filmu Neúplatní s Kevinem Costnerem z roku 1987. Tentokrát jsou obě dílka skutečně vyváženě skvělá – režisér Brian De Palma však navíc dodal své filmové verzi příběhu celou řadu uměleckých kudrlinek, díky nimž si film sáhl i na Oscara. Kolik adaptací seriálů může říct totéž!

Neúplatní
Autor: Paramount Neúplatní

Jump Street 21 uvidíte v neděli ve 20.00 na Prima MAX.

Režie: Phil Lord, Christopher Miller
Scénář: Michael Bacall, Ann Donahue, Stephen J. Cannell
Kamera: Barry Peterson H
Hudba: Mark Mothersbaugh
Hrají: Jonah Hill, Channing Tatum, Brie Larson, Dave Franco, Rob Riggle, Ice Cube, DeRay Davis, Ellie Kemper, Jake Johnson, Nick Offerman, Holly Robinson Peete, Johnny Pemberton
Rok uvedení: 2012

reklama

reklama