Čtyři pláže, čtyři národy a společný nepřítel Hitler. Začíná nejdůležitější zlom ve 2. světové válce. Po vylodění ale létají kulky a zavrtávají se do Spojenců. Kdo se dostane nejrychleji k nepříteli? Dívejte se v pondělí ve 22.15 na Prima MAX na den, který změnil historii.

Američané, Kanaďané, Britové a Francouzi netrpělivě čekají na odvetu Hitlerovi.

Německé velení se dohaduje, kde k invazi dojde, a ani je nenapadne, že by se Spojenci pokusili vylodit na těžko dostupných francouzských skaliskách.

Ale Spojenci se konečně rozhoupou, a tak se 6. června 1944 nejprve odehrají v noci seskoky s padákem a poté se objeví bitevní lodě, o kterých si Němci mysleli, že neexistují.

Film je jedna velkolepá hodina dějepisu, a pokud se divák nezalekne, že to není ve 3D, je to nejlepší způsob, jak si zapamatovat jednu z nejdůležitějších událostí naší historie.

Není to ale jen přehlídka zbraní a kostýmů, ale i rozličných charakterů od zamilovaného amerického vojáka po německého vojevůdce, který se nejvíce zajímá o svého německého ovčáka.

To Britové si raději přivezli svého buldoka Churchilla. Vtip filmu dodávají i ztracení parašutisté, kteří ve tmě nepoznají nepřítele, ačkoli jdou vedle sebe, nebo plastoví parašutisté, s kterými si Němci nevědí rady.

Nejdelší den získal dva Oscary a objevily se v něm hvězdy jako Sean Connery (ještě než se stal James Bondem) či Henry Fonda (Tenkrát na Západě), ale měl zde hrát i americký prezident Dwight Eisenhower. Prezident byl ale vyškrtnut, protože prý vypadal příliš staře. To Robertu Mitchumovi (Hluboký spánek) mladickost nechyběla, a tak během natáčení skočil do mořské vody, aby ostatním hercům ukázal, že nejsou přece slečinky...

Dívejte se na to, jak jeden velmi nelogický nápad pomohl Evropě ke konci 2. světové války. První díl startuje v noci z pátku 6. 2. na sobotu 7. 2. v 00.25 na Prima COOL. Záverečný druhý díl o týden později!
 
Verča Loudová

Nejdelší den
Nejdelší den
Zdroj: ratingmovies.com