26. února 2016 10:41
Gabriela Gabrielová

Půjčíš mi dnes večer svůj byt, kámo?

Byt - upoutávka

Ona a on. Jemu jde z počátku jen o kariérní postup. Ona je milenkou mocného šéfa. Dohromady je spojuje jen firma, kde pracují a kde se potkávají. Až jednou… Z téhle nesourodé dvojice se v americké romantické komedii Byt stane nakonec rozkošný pár. Je to klasika svého žánru. Mrkněte na to!

Americký režisér Billy Wilder získal za tento film v roce 1960 tři Oscary. Oba herci v hlavních rolích Jack Lemmon a Shierly MacLaine vyhráli zase Zlaté glóby. Přitom film Byt (1960) je vlastně jednoduchá komedie o milostných pletkách a jednom newyorském bytě. Samotný příběh je průzračný a zábavný.

Výběr herců do hlavních postav naprosto přesný. A režie Billyho Willdera nese stopy lehkosti a zároveň velké profesionality. Takže i po pětapadesáti letech od vzniku tohoto černobílého snímku mu diváci dávají hodnocení přes 80 %. V případě komedie Byt jde bezesporu o jednoho ze zakladatelů žánru americké romantické komedie.

Obsah:

Dobrácký Bud Baxter (Jack Lemmon) pracuje jako obyčejný účetní v obrovské pojišťovací společnosti. Je to milý, i když nepříliš výrazný chlapík, jenž má pro ostatní kolegy jedno velké kouzlo. A tím je jeho byt na 67. ulici v New Yorku. Když ho poprvé požádá jeden kolega, jestli by mu nepůjčil byteček na dostaveníčko se slečnou, která ovšem není jeho paní, Baxter svolí.

Je mu trapné kolegu odmítnout. Netuší, že spouští lavinu podobných žádostí a že za pár týdnů bude na jeho byt existovat pořadník a přesný rozpis. Nikoli vlastní vinou získá u svých sousedů pověst zhýralce.

Velmi příjemnou odměnou za diskrétní půjčování bytu nadřízeným je rychlý kariérní postup. Řediteli pojišťovny Sheldrakeovi (Fred MacMurray) je Baxterovo opakované povýšení divné. Ale jen do chvíle, kdy i on sám potřebuje diskrétní místečko pro nemanželské randez-vous.

Baxter tedy stráví mnoho večerů v divadlech, kinech, ale i třeba jen v parku na lavičce. Jenže pak se mu začne líbit slečna výtahářka Fran Kubelik (Shirley MacLaine). Je to však právě ona, kdo se stal poslední trofejí ředitele Sheldrakea.

Když se ale na bujarém vánočním večírku Fran dozví, že není první, komu šéf tak plamenně vyznává lásku a pak prchá domů za rodinkou. Zdrcená Fran se nacpe prášky a chce se zabít. A právě v Baxterově bytě. Jak to celé dopadne s Fran, záletným ředitelem, Budem Baxterem a jeho bytem?

Vynikající americkou romantickou komedii Byt sledujte v pátek ve 20.15 na Prima MAX!

Jak točil hollywoodský mistr Billy Wilder:

  • Roztomilá Shirley MacLaine dostala od režiséra jen prvních čtyřicet stránek scénáře. Režisér nechtěl, aby věděla, jak se bude příběh odvíjet. Ona si zase myslela, že to rejža a spoluscenárista v jedné osobě prostě nemá ještě dopsané.
  • Byt je natočen černobíle. Na jeho téměř genialitě se to ale nijak nepodepsalo. Jedná se zároveň o poslední černobílý film, který dostal Oscara za nejlepší film. Následoval až Schindlerův seznam v roce 1993, který je celý černobílý až na dvě scény.
  • Režisér Billy Wilder škrtil rozpočty, pokud se týkalo rekvizit a nábytku do filmu. V Bytě (1960) proto hraje stejná postel jako v jeho Slamněném vdovci (1955). Později si zahrála ještě ve dvou dalších Wilderových filmech Sladká Irma a Líbej mne, hlupáčku. Režisérova žena Audrey Young zase měla pěkný vlněný kabát a šup, už ho ve filmu nosila Fran Kubelik.
  • Filmový vánoční večírek pojišťovací firmy se ve skutečnosti točil 23. prosince. Herci a komparzisté nemuseli tedy předstírat veselou sváteční atmosféru. A režisér si pochvaloval: „Kéž by to vždy bylo tak jednoduché. Dnes nemusím dělat nic než zakřičet AKCE a pak si sednout a pozorovat.
  • Billy Wilder uvažoval o tom, že obsadí do hlavní role Marilyn Monroe. Točil s ní už dva filmy. Nesnášel ale její hvězdné manýry, a tak dal přednost prima ženské Shirley MacLaine. A byla to skvělá volba. Chemie mezi ní a Jackem Lemmonem funguje bezvadně.
  • Jacka Lemmona chtěl režisér do filmu od prvního okamžiku. Scénář psal přímo pro něho. Přirovnává hercovu komiku k Charlesi Chaplinovi a nechával Lemmona „naplňovat“ postavu po svém. Pracovali spolu již na Někdo to rád horké (1959).
  • Byt Buda Baxtera byl hezky zabydlen. Atmosféru dokreslují dvě originál Tiffany lampy. V bytě chudého účetního! Pravda je taková, že tyto lampy bylo možné v době vzniku koupit za hubičku všude možně. Dnes by se každá z nich prodávala za 20 až 40 tisíc dolarů každá.

(tek)

Gabriela Gabrielová

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný