Od Matrixu po Muže z oceli: 6 nejlepších filmových duelů

Aneb kde se to pere mano a mano! Vetřelec vs. Predátor uvidíte v úterý ve 22.15 na Prima MAX!
Vetřelec vs. Predátor - upoutávka

Naši letní ságu po úterních vetřelčích filmech nečekaně prodlouží jeden z levobočků značky, snímek Vetřelec vs. Predátor! Svého času horečnatě očekávaný crossover od Paula W. S. Andersona (Resident Evil, Horizont události) sice nakonec úplně nedostál šíleným očekáváním. Jeho pojetí zápasů mezi xenomorfem a ufonským nimrodem “s pěknou držkou” však s odstupem ostudou rozhodně není. Fanoušci snímku nejčastěji vytýkali absenci soubojů mezi titulní dvojkou – právě ojedinělý fight uprostřed filmu je totiž jeho nejlepší scénou. Připomíná, že dnes hlavní hrdinové příliš často bojují s množinou mnoha padouchů a méně už jeden na jednoho s vyrovnaným bossem. Přitom nejlepší filmové duely mají co říct i dnes...

Nevěsta vs. Černá Mamba (Kill Bill)

Na úvod je tu jedna dívčí variace. I když se v posledních letech objevila řada naturalistických filmových rvaček, asi nejlepší okamžik dvoudílného filmu Kill Bill nastal, když se Nevěsta poprala s Černou Mambou! Namísto šíleného porcování z prvního dílu se totiž tahle bitva dvou žen (!) odehrávala v titěrném karavanu. Fenomenální byl navíc úvod, který naznačoval, že půjde o šermířský zápas – o to více pak překvapila skutečnost, že jsme se na místo něj dočkali brutální bitvy v ručním stylu.

Kill Bill 2
Kill Bill 2
Miramax Films

Neo vs. Agent Smith (Matrix)

Opomenout samozřejmě nelze ani snímek, který zpopularizoval paranoiu pro zcela novou generaci diváků. V trilogii Matrix lze najít řadu pěkných duelů, status toho nejlepšího ale bezesporu patří zápasu v metru z prvního dílu. Nikdy dříve ani nikdy potom nedošlo na takový sled kultovních kamerových kousků a navíc se jednalo o zlomový okamžik, kdy se nějaký “rebel” poprvé skutečně postavil agentům. Dodnes nám z toho běhá mráz po zádech.

Matrix
Matrix
Warner Bros./Roadshow Entertainment

Indy vs. bezejmenný mechanik (Dobyvatelé ztracené archy)

Sáhneme trochu do minulosti, netradičně však nevybereme ani karate řežby Bruce Lee ani nakládačky Rockyho, Ramba či Terminátora. Naprosto triviální bitva z prvního dílu Indiana Jonese totiž získává nejlepší duelové body za to, že v ní Indy nesekýruje hlavního záporáka, ale naprosto nevýznamného leteckého mechanika. Je to vtipné, je to napínavé, je to nečekaně dlouhé. A divákům z toho i přes antiklimatičnost tuhne krev v žilách!

Dobyvatelé ztracené archy
Dobyvatelé ztracené archy
Lucasfilm

Vader vs. Luke (Impérium vrací úder)

Filmové souboje jsou sice mnohdy plné osudových scén, pokud v nich však figuruje téma rodiny, většinou taťka zachraňuje svou dceru nebo otec svého syna. Druhý díl Hvězdných válek se ale tomuto klišé postavil na odpor – částečně za to však může fakt, že svou rodinnou povahu odhalil až na samotném závěru šarvátky...

Hvězdné války: Impérium vrací úder
Hvězdné války: Impérium vrací úder
Lucasfilm

Bourne vs. Desh (Bourneovo ultimátum)

Dnes trestuhodně pozapomenutá Bourneova trilogie na plátna kin přinesla krutopřísné souboje a jen tak mimochodem z nich udělala nový standard filmových rvaček. Zřejmě nejvýznamnější je v tomto kontextu Bourneův duel se zabijákem Deshem – nikoliv ani tak kvůli zoufalé bitvě o pistoli, ale pro slavný záběr úvodního skoku z jednoho okna do druhého. Tohle je filmařina, dámy a pánové!

Bourneovo ultimátum
Bourneovo ultimátum
Universal pictures

Superman vs. Zod (Muž z oceli)

Přehlídku však skončíme na tepu doby – jenom obtížně by se hledal duel jednoho proti jednomu, který vystihuje současný stav filmových bitek se vším, co k nim patří. Když se totiž perou dva Kryptoňané, padají mrakodrapy. A divák neví, má-li být zděšen, znechucen nebo znuděn celou tou trikovou palbou či má-li dokonce fandit hlavnímu hrdinovi! Ať už v dobrém či ve zlém, tenhle duel prostě vystihl tep doby!

Muž z oceli
Muž z oceli
Warner Bros. Pictures

Méně je prostě někdy více, to by vám svým způsobem řekl i Paul W. S. Anderson. Ochutnejte jeho Vetřelce vs. Predátora v úterý ve 22.15 na Prima MAX!

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama